Uykunun 10 faydası

Uyku vücudunuzun iyileşmesi, yeniden şarj olması ve kendini onarması için çok önemlidir. En iyi ilaçlardan biri olan uyku, enerjinizi artırır, stresle mücadelenize yardım eder ve sağlığınızı iyileştirir. Uzmanlar geceleri 7-8 saat uyumanızı öneriyor.

İşte uykunun vücudunuza en büyük 10 faydası:

KALBİNİZİN SAĞLIKLI OLMASINI SAĞLAR: Uykusuzluk yüksek kan basıncından kalp krizine kadar çeşitli kalp sorunlarına yol açan nedenlerden biridir. Uykusuzluk halinde kortizol gibi stres hormonlarında artış olur. Bu nedenle kalbiniz daha çok yorulur.

FAZLA KİLO ALMAYI ÖNLER: İyi bir gece dinlenmesi kilo verdirmez, ancak istenmeyen kilolardan sizi korur. Öncelikle uykusuzluk iştahınızı artıran grelin hormonu üretimini artırırken doyduğunuzu gösteren leptin hormonunuzu da azaltır. Bu nedenle kilo almamak için uyku düzenine dikkat edin.

KAZA YAPMA İHTİMALİNİ AZALTIR: Uykusuzluk tepki sürenizi düşürür ve odaklanma yeteneğinizi azaltır. Her gece düzenli olarak 6-7 saat uyuyanların kaza yapma riski en az 8 saat uyuyanlara göre daha fazladır. 5 saatten az uyku ise kaza riskinizi 4 kat artırır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR: Kaliteli uyku alışkanlığı bağışıklık hücrelerinizi ve bağışıklık sistemi proteinlerinizi hastalıklarla savaşır halde tutmanıza yardım eder. Bu da grip, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlarla mücadele yeteneğinizi geliştirir. Ayrıca uyku aşıların daha etkili olmasını sağlar.

BEYNİNİZE FAYDALIDIR: Yeterli uyku almanız konsantrasyonunuzu geliştirir ve zihinsel fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasına yardım eder. Hatta uykusuz geçireceğiniz bir gece bile başınızın ağırlaşmasına, sersemlemenize yol açar. Gün boyu odaklanma sorunu yaşarsınız.

BAŞ AĞRISINI ÖNLER: Strese bağlı baş ağrınız varsa dinlenmek ağrılarınızın artmasını önler. Uykusuzluğun ise baş ağrısı üzerinde dolaylı bir rolü bulunuyor. Ayrıca uykusuzluk stres ve anksiyeteyle mücadele yeteneği azalıyor.

FORMDA OLMANIZI SAĞLAR: Kaliteli uyku doğanın spor takviyesi gibidir. Hızınızı, el-göz koordinasyonunuzu, tepki sürenizi ve kas iyileşmesini geliştirir. Kısa süreli uykusuzluk bile tüm bunları bozar, spordaki performansınızı düşürür.

ENERJİNİZİ YÜKSELTİR: Uykunuzu yeterince aldığınızda kendinizi daha iyimser ve hayat dolu hissedersiniz. Enerjiniz yüksektir, daha az sinirlenirsiniz. Bir gece bile uykusuz kalsanız ertesi gün sinirli ve huysuz olursunuz. Uykusuzluk halinde strese ve kaygıya karşı ise daha savunmasız hale gelirsiniz.

AĞRI EŞİĞİNİZİ ARTIRIR: 2012 yılında Sleep isimli dergide yayınlanan araştırmada katılımcılar iki gruba ayrıldı: biri geceleri 9 saat uyudu ve diğer grup ise her gece 7 saat uyudular. Sonra katılımcılar ısı yayan sıcaklık kaynağına parmaklarını tuttular. 9 saat uyuyan grup sıcaklığa yüzde 25 daha uzun süre dayandı. Benzer araştırmalara da bakılarak uzmanlar uzun gece uykusunun ağrıya karşı direnci artırdığını belirttiler.

BAĞLARINIZI GÜÇLENDİRİR: Az uyku uyuyanların empati kurma yeteneği azalır, eşleriyle veya ailenin diğer üyeleriyle daha çok sorunu yaşar. Uyku alışkanlıklarınız çevrenizdeki insanlar üzerinde düşündüğünüzden daha geniş etkiye sahiptir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin