Martin Luther King Günü’nde, Türkiye’deki tutuklu kadın ve bebekler unutulmadı

Tr724 Haber Merkezi, Washington

Sivil Haklar Hareketi önderlerinden Martin Luther King, doğumunun 90. yılında Amerika’nın dört bir yanında çesitli etkinliklerle anıldı. Dondurucu soğuğa rağmen yürüyüşlere katılan bir grup aktivist de hazırladıkları pankartlarla Türkiye’deki cezaevlerinde tutsak 17 bin kadın ve 743 bebeği dünya kamuoyuna hatırlattı.

Siyasilerden öğrencilere binlerce Amerikalı, Martin Luther King’in entelektüel mirasına saygı için bugün meydanlardaydı. 1963’te “I have a dream” (Bir rüyam var) konuşmasıyla hafızalara kazınan ve 1960’larda siyahilerin tüm haklarını elde etmesiyle neticelenen mücadele sürecini başlatan King’in barış söylemleri yüksek sesle bir kez daha haykırıldı. Washington sokaklarında Martin Luther King’in hoşgörü çağrısını yineleyen Amerikalılar, Başkan Donald J. Trump’ın Meksika sınırına duvar inşaa etme planı ve siyasilerin ayrımcı politikalarını da protesto etti.

Zaman zaman -15’leri bulan soğuk havaya rağmen gerçekleştirilen yürüyüşte, her milletten binlerce kişi, insan haklari ihlallerine karşı tek ses olunması istedi. Bir grup Amerikali ve Türk gösterici de bu bağlamda Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini gündeme taşıdı. Grup, tutuklu gazeteciler, anne ve bebeklere dikkat çeken pankartlarla yürüdü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin