Uygurlara zulüm, Ankara’ya uzandı!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Doğu Türkistan’daki Uygurlar, Çin tarafından sözde ‘Eğitim Merkezleri’nde yıllardır işkenceden geçiriliyor. BM’ye göre 1 milyon civarında Uygur, Çin’in ‘eğitim’ merkezi olarak tanımladığı ‘beyin yıkama’ kamplarında soykırıma uğruyor. Rakamın 3 milyona yakın olduğunu söyleyen araştırmalar da var. Washington merkezli Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi, geçtiğimiz aylarda Uygurların tutulduğu yaklaşık 500 kamp ve hapishane olduğunu belgelerle ortaya koymuştu.

TAM BİR SOYKIRIM YAŞANIYOR

Uygurlara yönelik soykırım politikaları dünyanın gündeminde. Avustralya’da yayın yapan Mercatornet’in geçtiğimiz aylarda yayınladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, sözde eğitim kamplarının kurulduğu 2017’den bu yana önemli ölçüde azaldı. Rapora göre, doğum oranları yüzde 16’lardan yüzde 11’lere, nüfus artış oranı ise yüzde 11’lerden yüzde 6’lara düştü. Rapora göre 2017 yılında bölgede 330 bin ile 345 bin arasında bebek doğdu. 2019’da bu sayı 205 bine geriledi. Çin’deki diğer eyaletlerle karşılaştırıldığında en düşük doğum oranı.

DÜNYA TEPKİLİ, TÜRKİYE SESSİZ!

Alman DW, Fransız Euronews ve İngiliz BBC, Çin’in Uygurlara yönelik soykırıma varan uygulamalarıyla ilgili onlarca haber yaptı. Ancak Türkiye ve yandaş medya duvar kadar sessiz. Uzmanlara göre AKP hükümetinin sükunetinde, Çin’den siyasi ve ekonomik beklentileri belirleyici rol oynuyor. 

DÜNYADA SERBEST, TÜRKİYE’DE YASAK!

Amerika’daki Uygurlar defalarca Çin elçiliğinin önünde protesto yaptı, Pekin hükümetinin soykırım uygulamalarını eleştiren açıklamalar okundu. Hiçbir engelle karşılaşmadı. Sadece ABD değil, Avrupa’da da bir çok ülkede Uygurlar dertlerini rahatlıkla anlatıp, protesto yapabiliyor. Ancak Uygurların Türkiye’de, Ankara Ulus’ta basın açıklaması yapması yasak!

KAMU GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYORSUNUZ!

Çin’in toplama kamplarında tutsak edilen aileleri için bugün Ankara’da saat 16:00’da basın açıklaması yapmak için yola çıkan Uygurlar, önceki gece ‘güvenlik’ gerekçesiyle Ankara’ya alınmadı. Uygurlar, ‘kamu düzenini tehdit ettikleri’ gerekçesiyle apar topar İstanbul’a geri gönderildi. Polis, sert müdahale ettiği Uygurlara adeta etten duvar ördü!

SADECE AİLEMDEN HABER ALMAK İSTİYORUM

Kendilerine engel çıkarılmasına tepki gösteren bir Uygur kadın, “Benim dayım ve iki teyzemi suçsuz yere aldılar, mahkeme bile olmadan 15, 19 ve 25 sene hapis cezası aldılar. Derdimizi anlatmak için geldim ama beni Ankara’ya sokmuyorlar,” ifadelerini kullandı. Uygurlu bir genç ise, “2016 Haziran ayında Türkiye’ye geldim. Ben geldikten 9 ay sonra babamın öldürüldüğünü öğrendim. Benim Türkiye’de bulunmam nedeniyle öldürülmüş. Annemden ve kardeşlerimden haber alamıyorum. Şu anda bizi İstanbul’a geri gönderiyorlar,” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin