‘Uygur Türkü anne 2 bebeğiyle sınır dışı edilip Çin’e teslim edildi’ iddiasıyla ilgili açıklama

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkü 30 yaşındaki Zinnetgül Tursun ve iki çocuğu Tacik denilerek önce Tacikistan’a sınır dışı edildiği ve oradan da Çin’e teslim edildiği iddia edildi. İddia Karar Gazetesi’nden ‘Ölüma deport’ başlığı ile manşetten verildi.

Tursun’un 2 çocuğunun ninesine verildiğini sosyal medya hesabından açıklayan Euronews Muhabiri Mustafa Bağ ise genç kadının Çin’de cezaevinde konulduğunu söyledi.

Bağ ayrıca, “Zinnetgül Tursun Tacik değil ve Tacikistan pasaportu da taşımıyor. 30 yaşında iki çocuklu dul bir kadın neden sınırdışı edilir? Adım başı idam cezasının uygulandığı bir ülkeye bile bile bir kadın nasıl gönderilir? Tacikistan burada Çin adına mı devreye girdi?” diye sordu.

Haber üzerine Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, “Uygur Türkü kadın sınır dışı edildi” iddiasını doğru olmadığını öne sürdü. Müdürlük, “Adı geçen şahıs sınır dışı edilmediği gibi hakkında sınır dışı kararı da bulunmamaktadır.” ifadesini kullanıldı.

Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (TÜRKİSTANDER) Başkanı Burhan Kavuncu ise Göç idaresinin açıklamasıyla ilgili, “Göç İdaresi, Ziynetgül Tursun’un Rahime Ahmedova olduğu iddiasıyla Tacikistan’a deport edildiğini açıklamış daha önce. Serbest olduğu iddia edilen kişi nerede o halde? Tacikistan’ın da Çin’e verdiği kardeşimiz şu anda işkence altındadır.” dedi.

Zinnetgül Tursun’un 2 çocuğu

Zinnetgül Tursun’un Çin Hükumetine teslim edildiğini ifade eden bir diğer isim de Doğu Türkistan’lı eski öğretim görevlisi Doç. Dr. Abdülveli Eyüp oldu. Eyup, resmi sosyal medya hesabından şunları söyledi: “Türkiye göç merkezi bugün, iki çocuk annesi Zinnetgül Tursun’un Çin’e deport edildiğini doğruladı. Kendisinin bir Tacikistan vatandaşı olduğunun düşünülmesi tuhaf; bu, eldeki Türkiye’de oturma belgesiyle nasıl mümkün olabilir, onun Çin’li olduğu net olarak yazılmış.”

KARDEŞİ CANLI YAYINDA FERYAT ETTİ

İzmir göç İdaresi tarafından sınır dışı edilerek Tacikistan’a gönderilen Uygur Türk’ü Zinnetgül’ün Suudi Arabistan’da yaşayan kardeşi, katıldığı canlı yayında isyan ederek yetkililerden yardım istedi.

‘TEMMUZ’DAN BERİ EN AZ ON KİŞİ ÇİN’E İADE EDİLDİ’

Deport işlemleri, Türkiye ile Çin arasındaki ‘güvenlik’ anlaşmaları doğrultusunda gerçekleşiyor. Uygurca Dil Bilimci Abdulveli Eyup, bugün Tacikistan üzerinden Çin’e teslim edilen başka Uygur vatandaşların da olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, iki Uygurun daha Türkiye’den Tacikistan’a, o ülkenin (Tacikistan’ın) vatandaşları olarak deport edildiğini, oradan da Çin’e gönderildiğini duydum. Türkiye’deki irtibatlı olduğum kişiler 27 Temmuz’da İzmir’den en az 10 kişinin Çin’e teslim edilmiş olabileceğini söyledi. Deport edilenlerin akrabaları, medyaya açıklama yapmaya hazır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin