Utanç verici skandal; Turgutreis’i kendi sularımızda karaya oturttular!

HABER | İLKER DOĞAN

Donanma zor olanı yaptı ve kendi karasularımızda İzmit Körfezi’nde savaş gemimiz TCG Turgutreis fırkateynini karaya oturttu! Hem de neredeyse hiç dalganın olmadığı bir zamanda ve normal seyir koşullarında! Konuyla ilgili bugüne kadar tek bir satır açıklama bile yapılmadı. Bu haberdeki detayları Türkiye’deki gazete ve internet sitelerinde okuyamazsınız!

İddianın sahibi ‘f.tö’ safsatasıyla ihraç edilen Kurmay Albay Hüseyin Demirtaş. Hakkında açılan ‘terör örgütü üyeliği’ davası sebebiyle ülkesini terketmek zorunda kalan Demirtaş, iddiasını görüntülerle de destekliyor. Kurmay Albay, 3 Ocak’ta yaşanan skandalı sosyal medya hesabından duyurmakla kalmamış, ilgili kurumlara konuya ilişkin ‘ihbar ve suç duyurusunda’ da bulunmuş. Donanma Komtanlığı’nın ilk tepkisi Demirtaş’ın Twitter hesabını bloke etmek olmuş. Konuyla ilgili bugüne kadar hiç bir makamdan açıklama yapılmadı. Rezaletin sorumluları hakkında soruşturma açılıp açılmadığı bile bilinmiyor.

Demirtaş’ın iddiasına göre, Türk donanmasının ana muharip unsurlarından TCG Turgutreis fırkateyni normal seyir koşullarında ilerlerken tamamen gemi sevk ve idaresindeki ihmaller sebebiyle karaya oturtuluyor. Olay tam anlamıyla bir skandal zira geminin karaya oturtulduğu yer Aden körfezi ya da başka herhangi bir uluslararası sular değil İzmit Körfezi yani kendi evimiz! Söz konusu bölge, bugüne kadar gemilerimizin binlerce kez seyir yaptığı yer!

‘YEDEKLENME’ GÖRÜNTÜLERİ SABİT

Hüseyin Demirtaş’ın paylaştığı görüntülerde skandal net olarak görülüyor. Buna göre deniz son derece durgun. TCG Turgutreis sabit bir şekilde duruyor. Bu sırada makam botuna benzeyen küçük bir deniz aracı hiç bir sallantı olmadan fırkateyne doğru rahat rahat ilerliyor. Görüntülerde savaş gemisinin ‘yedeklenmesi’ yani çekme halatı bağlanarak bir başka gemiyle çekilmesi de net olarak görülüyor. Demirtaş, sosyal medya paylaşımında, “Karaya oturtulan yer Aden vb değil, evimiz bildiğimiz İzmit Körfezi. Bir savaş gemisi İzmit körfezinde görevde tekasül haricinde karaya oturmaz. Hadi oturdu bu tekasülün faturası vatandaşa çıkarılamaz. Vatandaşı uyutalım da hesap sormasın diye saklanmaz. Taraf olacaksanız suçludan değil milletten taraf olun.” ifadelerini kullanıyor.

ZOR OLANI YAPMIŞLAR!

Kurmay Albay, ihbar dilekçesinde ise vehameti şu sözlerle gözler önüne seriyor: “Turgutreis de dahil olmak üzere savaş gemilerinde suyun sığlığını gerçek zamanlı ölçecek şekilde iskandil ve sonar cihazlarıyla donatılmıştır. Bunun yanı sıra gemide seyir timi oluşturulur, seyir pilot hazırlığı yapılır. Yapılan seyir pilot hazırlığı gemi komutanına sunulur. Onun imzası ve onayı alınır. Hatta tüm bu hazırlıklar ve teknik cihazlarla yetinilmeyip ilave olarak el iskandili bile kullanılır.”

UTANÇ VERİCİ BİR SKANDAL

“Bütün bu saydığım işlemler gemi bir kaza yaşamasın, kamu zararı doğmasın, gemilerimiz harekattan ve hareketten sakıt (yoksun) kalmasın diyedir. TCG Turgutreis konumundaki bir savaş gemisi için utanç duyulacak bir şey gerçekleşmiş ve Türk donanma tarihinde nadiren rastlanılacak bir şekilde bir savaş gemimiz hareketten sakıt kalmıştır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin