Ünlü karikatürist Kaan Ertem kansere yenik düştü

Bir süredir kanser tedavisi gören ünlü karikatürsit 53 yaşında hayatını kaybetti. LeMan dergisi, Ertem’in yarın toprağa verileceğini duyurdu.

Kaan Ertem, Erdener Abi’nin çizeri, Öğreten Adam ve Oğlu, Zıçan Adam gibi eğlenceli karakterleri karikatürsever ile buluşturmuştu.

LeMan dergisinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Ertem’in yarın İstanbul Küçükyalı’da toprağa verileceği belirtti. LeMan dergisinin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Arkadaşımız, canımız Kaan Ertem’i kaybettik. Ailesinin, sevenlerinin, okurlarının, mizah dünyasının başı sağolsun. Yarın 14.00’de Küçükyalı kabristanında defnedilecek.” ifadelerini kullandı.

53 yaşındaki Ertem’in bir süredir kanser tedavisi gördüğü öğrenildi.

KAAN ERTEM KİMDİR?

1968 yılında istanbul’da doğan Kaan Ertem’in ilk karikatürü, 1983’te ünlü karikatürist Semih Balcıoğlu’nun eleştirisiyle beraber Bulvar Gazetesi’nde yayımlandı.

Kaan Ertem, Limon mizah dergisinde başladığı 1988 yılına değin beş yılını kendisini karikatür çizme konusunda geliştirmeye ayırdı. Bu tarihten itibaren önce Limon, ardından da Leman ve L-Manyak dergilerinde çalışmaları yayınlandı.

1995 yılında Marmara Üniversitesi Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitimini tamamlamadan buradan ayrıldı. Ertem, çizdiği karikatür ve çizgi roman öykülerinde ağırlıklı olarak şehir hayatı içinde sıkışıp kalmış insanların yaşantılarını ve yaşama bakışlarını konu edindi.

Yarattığı pek çok karakter ve başlıkta toplumun hemen her kesimden insan tipleri yer aldı. 1992 yılında Limon’da hazırlamaya başladığı Öğreten Adam ve Oğlu, kendi tecrübelerine dayanarak hayatın detaylarını oğluna ısrarla öğretmeye çalışan bir baba ve onu pek umursamayan oğlu karakterize edildi.

1994’den itibaren çizdiği Erkut Abi ve ilk kez 1996 yılında yayına giren Zıçan Adam tiplerinde ise yapılan bireysel ve toplumsal hataları cezalandırma içgüdüsü öne çıkartıldı. Ertem’in bir diğer başarılı bant karakteri ise Leman’da uzun yıllardır çizdiği Erdener Abi oldu.

Marjinal bir karakterizasyonla sunduğu bu karakterini yanı sıra, L-Manyak dergisi için yarattığı Ezik Şarkıcı Altuğ adlı birer sayfalık maceralar izledi. Ayrıca Ocak 1996 tarihli ilk sayısından itibaren yaklaşık bir yıl boyunca L-Manyak dergisinde 2001 Feza Fatihleri başlıklı devamlı öyküsü olan mizahi bir bilimkurgu çizgi roman hazırladı. Çizerin yayınlanmış üç karikatür albümü bulunuyor: 1995’de Dengeli Beslenme, 1997’de Öğreten Adam ve Oğlu ile 2001’de basılan Erdener Abi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin