Üniversitelerden 2 bin 346 akademisyen atıldı: Peki kim bunlar?

Resmi Gazete’de dün gece yayınlanan 627 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “terör örgütleri lehine faaliyette bulunduğu” gerekçesiyle 40 binden fazla devlet memuru statüsündeki çalışan görevden alındı. Bunlardan 2 bin 346’sı ise üniversitelerde çalışan okutman, araştırma görevlileri, yardımcı doçent, doçent ve profesörlerden oluşuyor.
Görevden alınan akademisyenler arasında Barış İçin Akademisyenler girişimi imzacıları ve Eğitim-Sen üyesi kişiler de bulunuyor. Munzur Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Candan Badem, daha önce de FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmış, tepki çekmişti. Badem, Twitter adresinden “Günaydın. Bugünkü KHK ile beni de kamu görevinden atmışlar. Hiçbir delil yok, ama hüküm var. İslam faşizmi.” ifadelerini kullandı.
KHK ile görevinden alınanlar arasında Adli Tıp uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer, kanser araştırmaları uzmanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Marmara Üniversitesi’nden bankacılık hukuku uzmanı Prof. Dr. Sami Karahan, Balıkesir Üniversitesi’nden Osmanlı tarihçisi Prof. Bülent Özdemir ve Marmara Üniversitesi’nden hukukçu A. Caner Yenidünya da bulunuyor.
Akademisyenlere yönelik cadı avının mağdurlarından birisi de, Twitter’daki @karaelf_ isimli adresinden, 15 Temmuz’da tanklara karşı sokağa çıktığı, VoiceofJuly15 ile darbeyi dünyaya duyurduğu halde TRT’de FETÖ’cü damgası yediğini, KHK ile de akademik kariyerinin yandığını ifade etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin