Üniversitenin gasp edildiği yetmedi, bir de soyuldu: ’10 milyon TL’lik hırsızlık’

Türkiye’de 15 Temmuz sonrası hukuksuzca ‘gasp’ edilen Hizmet Hareketi’ne yakın binlerce kurumda biri olan Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Üniversitesi’nin değeri 10 milyon TL’yi bulan malzemesinin kayıp olduğu ortaya çıktı.

Üniversitede yapılan soygunlar nedeniyle gaspın 3 yılında sonunda soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Diyarbakır’a giden müfettişler, bilgisayar, mobilya, masalardan oluşan ve çalınan malzemeleri arıyor.

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Ferit Aslan’ın haberine göre, Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde 2013 yılında Vakıf Üniversitesi olarak kurulan Selahaddin Eyyubi Üniversitesi, Bakanlar Kurulu kararı ile açılarak 2014 yılında öğrenci almaya başladı. 15 Temmuz darbe girişiminde sonra üniversite, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılarak Milli Eğitim Bakanlığı’na verildi. Kapısına mühür vurulan Üniversite binası malzemeleri ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğüne verilirken, binanın Milli Eğitime geçişi uzun sürdü. Yapılan tespitte, bina içerisinde bulunan ve yaklaşık değeri 10 milyonu bulan bilgisayarlar, mobilyalar, sıra ve masaların adeta buharlaşarak kaybolduğu tespit edildi.

Olayın tespit edilmesinden sonra konu ile ilgili soruşturma başlatıldı. Ankara’dan çağrılan Bakanlık müfettişleri, kayıp olan 10 milyonluk malzemenin peşine düşerken, ilgili kişilerin ifadelerini aldıkları ve soruşturmanın sürdüğü öğrenildi. Binanın Milli Eğitim Bakanlığı’na devri şimdiye kadar gerçekleşmezken, binanın Milli Emlak’a verildiği öğrenildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin