Trump’a Ulusal Güvenlik Danışmanı dayanmıyor; Üçüncü danışmanı da kovdu

TR724 | WASHINGTON

Beyaz Saray’a ulusal güvenlik danışmanı dayanmıyor. Trump yönetiminin üçüncü ulusal güvenlik danışmanı olan John Bolton bugün kovuldu. ABD Başkanı Trump twitter mesajı ile Bolton’un istifasını istediğini duyurdu.

Böylece Michael Flyn ve McMaster’den sonra göreve gelen John Bolton da Trump tarafından kovulmuş oldu. Başkan Trump ile Bolton’un başka Afganistan olmak üzere bazı dış politika konularında anlaşamadığı biliniyordu.

Başkan Trump Bolton’un kovulmasını öğle saatlerinde paylaştığı twitter mesajı ile duyurdu. Trump mesajında “John Bolton’ın  artık Beyaz Saray’da hizmetlerine ihtiyaç duyulmadığı konusunda dün gece bilgilendirdim. Yönetim içerisinde başkaları gibi Bolton’ın önerilerinin çoğuyla güçlü şekilde görüş ayrılığı yaşadım. Bu nedenle istifasını istedim. O da bu sabah istifasını sundu. Hizmetleri için John’açok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki hafta yeni Ulusal Güvenlik Danışmanını belirleyeceğimdiye yazdı.

Görevden alınan Bolton ise kısa bir twit mesajıile kararı değerlendirdi. Bolton “Dün gece istifaetmeyi teklif ettim. Başkan Trump ‘Bunu yarın sabah konuşalımdedidiye yazdı.

ÜÇÜNCÜ DANIŞMAN DA GİTTİ

John Bolton, Trump yönetiminin üçüncü ulusal güvenlik danışmanıydı. İlk ulusal güvenlik danışmanı Michael Fynn 20 gün kadar görevde kaldıktan sonra Ruslarla olan ilişkileri ve bu konuda FBI’ya yalan söylediğinin ortaya çıkmasıyla istifa etmek zorunda kalmıştı. Flynn’den sonar bu görev atanan Herbert Raymond McMaster ise Trump ile görüş ayrılıkları yaşadı ve Trump tarafından kovuldu. Washington’unen şahinisimlerinden gösterilen John Bolton ise göreve geldiği günden bu yana Trump ile görüş ayrılıkları yaşıyordu. Hatta Trump sık sıkBolton’u dizginlemektenbahsediyordu. Trump ile Bolton arasındaki ipleri kopartan ise Taliban görüşmeleri oldu. Şahin politikaları ile bilinen Bolton Başkan Trump’ın Taliban ilegörüşmesini eleştirmişti. İran konusunda da başkan Trump ile ayrı düşen Bolton’un yerine kimin atanacağı önümüzdeki hafta açıklanacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin