Uluslararası Tahkim’den Koza Grubu ve İpek Ailesi hakkındaki Türkiye’deki ceza davalarının durdurulması kararı

Uluslararası Tahkim Kurulu’ndan, Koza-İpek Grubu ve İpek Ailesi hakkında Türkiye’deki ceza yargılamalarının durdurulması kararı aldı. Türkiye’nin bu karara itiraz hakkının bulunmadığı ifade ediliyor.

Kararı açıklayan gazeteci Turan Görüryılmaz twitter hesabından, “Uluslararası Tahkim Kurulu, Koza-İpek Grubu ve İpek Ailesi hakkında Türkiye’deki ceza yargılamalarının durdurulması kararı aldı!” diye yazdı.

Twittin altına ise Koza-İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, ‘Doğru…’ diye cevap yazdı.

Koza İpek Holding’e ait hisselerin sahibi İngiliz şirketi İpek Investment Limited, Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine Uluslararası Tahkim’de açtığı 6 milyar dolarlık tazminat davasında yeni bir karar aldı. Tahkim Kurulu, Koza-İpek Grubu ve İpek Ailesi hakkında Türkiye’deki ceza yargılamalarının durdurulmasına hükmetti.

Savcı hukuksuz davada 134 yıl hapis istemişti

Koza-İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek’in de arasında bulunduğu 20 kişinin yargılandığı davada savcı, geçtiğimiz ay mahkemeye ek mütalaasını sunmuştu. Savcı, Cafer Tekin İpek’in 7 defa “vergi usul kanununa muhalefet” iddiasında 35, üç defa da “özel belgede sahtecilik” iddiasında 9 yıla kadar daha hapisle cezalandırılmasını istedi. Daha önce de 90 yıl hapse mahkum edilmesi istenen İpek’in toplamda 134 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmiş olmuştu.

Savcı aynı davada Akın İpek’in annesi Melek İpek için 20 yıl hapis cezası istedi.

[Melek İpek: Hayırsever olduğumuz için sorguya çekiliyorum, bu mu olmalıydı!]

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin