Uğur Derin Dondurucu’nun sahiplerine ve hayırseverlere 2 ila 12 yıl hapis cezası

Cezaevinde kalp krizinden vefat eden, Anadolu’nun en büyük yerli sermaye ve sanayi şirketinin sahiplerinden Ünal Takmaklı’nın da vefatından önce tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Aydın ve Nazilli’de Hizmet Hareketine yakınlığı iddiasıyla  iş adamlarına yönelik soruşturma kapsamında yargılanan aralarında Uğur Şirketler Grubu ortaklarından tutuksuz sanıklar Zeynel Abidin Takmaklı ve kardeşi Muhammet Celali Takmaklı’nın da olduğu 20’si tutuklu 108 sanıktan 63’ü  2 yıl 1 ay ila 12 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

Uğur Şirketler Grubu ortaklarından tutuksuz sanıklar Zeynel Abidin Takmaklı ve kardeşi Muhammet Celali Takmaklı’ya örgüt üyeliğinden 7 yıl 6’şar ay hapis cezası veren heyet, sanıkların yaş ve sağlık durumundan dolayı adli kontrol şartı hükümlerinin uygulanmasına karar verdi.

15 TEMMUZ’DAN 13 GÜN SONRA ‘HAYIRSEVERLİK’ SUÇLAMASIYLA TUTUKLANDI, CEZAEVİNDE KALP KRİZİNDEN VEFAT ETTİ

Cemaate yönelik cadı avı kapsamında 15 Temmuz’dan on üç gün sonra 28 Temmuz’da tutuklanan Uğur Derin Dondurucu’nun sahiplerinden Ünal Takmaklı 77 yaşında cezaevinde kalp krizi geçirmiş ve 29 Kasım 2016’da hakka yürümüştü.  Takmaklı, ömrünü ‘Uğur’ markasını Türkiye ve dünyada tanınan bir marka haline getirmeye adamıştı. Sayıları giderek azalan hakikî sanayicilerdendi. Dondurmacılık, dondurma makineleri imalatı, soğutucular derken derin dondurucu denince akla ilk gelen markanın sahibiydi. Ünal Takmaklı ve ailesinin en bariz vasfı kapısına gelenleri eli boş çevirmemesiydi. Bir şekilde her muhtaç insanın yarasına merhem olma gayretine herkes şahitti. Cezaevinde kalp krizinden vefat eden Ünal Takmaklı da ‘Sağ elin verdiğini sol el duymayacak’ çizgisinde bir cömertliğin temsilcisiydi.

İLERLEMİŞ YAŞINA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMEMİŞTİ

Evleri basılan ve tutuklanan Uğur Derin Dondurucu’nun sahipleri İşadamı Mehmet, Ali ve Ünal Takmaklı, çıkarıldıkları 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı. Takmaklı kardeşler Menemen T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda  hapis yatmıştı. Takmaklı’nın ilerleyen yaşına rağmen tutukluluğu sürmüş, tutukluluğa itirazları onbinlerce diğer mağdur gibi cevapsız bırakılmıştı.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesince Gençlik Merkezi Fethi Sekin Duruşma Salonu’nda görülen davanın karar duruşmasına tutuklu ve tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar, hiçbir ‘terör örgütü üyesi’ olmadıklarını söylerek beraat ve tahliyelerini talep etti.

11 KİŞİ BERAAT ETTİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, 74 sanıktan 63’üne, “silahlı terör örgütüne üye olma ve silahlı terör örgütüne yardım” suçlamasıyla an 2 yıl 1 ay ila 12 yıl arasında değişen hapis cezası verdi. Tutuksuz yargılanan 11 kişi  beraat etti.

BİR KİŞİYE TUTUKLAMA DA ÇIKTI

Heyet, tutuklu sanıktan 11’inin tahliyesine ve 7’sinin tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme tarafından 7 yıl 6 ay hapis cezası alan tutuksuz sanık Ergin Ekimci’nin tutuklanması yönünde karar çıktı. Hakkındaki deliller tamamlanmayan 2’si tutuklu 34 sanığın dosyası ise önceki duruşmalarda tefrik edilmişti.

1 YORUM

  1. Ünal Takmaklı hayırsever birisi olabilir, çok da hayrı dokunmuştur etrafındakilere, Allah kabul etsin, rahmet etsin. Cinayet işleyen oğlunu yurtdışına kaçırıp yıllarca adaletten gizletip insanların başına çoraplar örerken acaba toprağın altını hiç düşünmüşmüydü?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin