Ugan ve Kaya’nın gizemli avukatının sansür talebi kabul edildi: “Haberde ismi bile yoktu!”

Kaçırıldıktan sonra Ankara Emniyet’inde ortaya çıkan, sonra da tutuklan 4 kişiden Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın gizemli avukatı isminin geçmediği habere sansür getirtti. Avukat Neslihan Koçer’in, Eurorews’in ‘Kayıp KHK’lılar’ hakkında tutuklama kararı verildi’ başlıklı haberi için yaptığı talep Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından direk kabul edildi.

Haberde bir kere bile isminin geçmemesine rağmen Koçer’in şikayette bulunması kafaları karıştırdı. Kaçırılan KHK’lılar ile ailelerinin tanımadığı avukat Koçer, son anda emniyette ortaya çıkmıştı.

Sansür kararını değerlendiren akademisyen Yaman Akdeniz, “Ankara’daki kayıp KHK’lıların Avukatı Neslihan Koçer, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nden erişimin engellenmesi kararı talep edip, ismi dahi geçmediği @euronews_tr haberini sansürletmiş. Sansürlenen haberde konunun yakından takipçisi @KeremALTIPARMAK ‘ın demeci var. Ne biçim iş.” diye sordu.

‘Bir avukat kendi adının bile geçmedi haberleri neden engelletmek ister?’

Yaman Akdeniz’e twitter hesabından cevap veren akademisyen Kerem Altıparmak ise “Bir avukat kayıplarla ilgili yapılan, kendi adının bile geçmediği olanlar dahil, haberleri neden engelletmek ister? Sulh ceza hakimi böyle bir talebi neden sorgusuz sualsiz yerine getirir? Biz bunu takip ederiz sonuna kadar değil mi @cyberrights hocam?” dedi.

Ailelerin ve kaçırılan KHK’lıların tanımadığı ‘sır’ avukat

MHP’ye yakın olan Neslihan Koçer, kaçırılan Ugan ve Kaya’nın kendisini Emniyet’te tesadüfen bulduğunu ve avukat olarak seçtiğini öne sürmüştü. Avukat Koçer, Ugan ve Kaya’nın ifade işlemlerinin günlerce sürdüğünü ve kendisinin de ifadelerde bulunduğunu iddia etmişti. Ancak Ugan ve Kaya, aile görüşmelerinde ifade esnasında avukatlarının bulunduğuna ilişin herhangi bir bilgi vermemişti. Mahkeme günü aileler de Koçer ilk kez uzaktan görmüşler ve konuşamamışlardı. Diğer yandan müvekkillerinin kaçırılmadığını ve işkence görmediğini söyleyen Koçer, müvekkillerinin gayet iyi olduğunu hatta Emniyet’te kendi doğum gününü kutladıklarını iddia etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin