Erdoğan ile Putin 80 dakika görüştü: “İdlib için mutabakat yok”

Rusya’ya günübirlik giden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin ile bir araya geldi.

Rusya’da SU-57 savaş uçaklarını inceleyen Erdoğan, Rusya lideri Putin’e uçağı işaret edip “Bu uçuyor mu?” diye sordu. Putin “Uçuyor, size bugün göstereceğiz” diye verdi. Erdoğan daha sonra “Bundan mı alacağız” dedi. Putin, uçak tanıtımından sonra Erdoğan’a, dondurma ısmarladı. Erdoğan’ın “Benim parayı da ödüyorsun, değil mi?” diye sorması üzerien, “Tabi ödeyeceğim, misafirimizsin.” karşılığını verdi.

İDLİB GÖRÜŞMESİNDEN SONUÇ ÇIKMADI

İkili 80 dakikalık baş başa görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Suriye’nin İdlib bölgesinde Suriye hükümetinin ilerlemesi, sivillerin bombardımanı ve Türkiye sınırına doğru gelen göç dalgası konularında ‘ortak bir dil’ kullanılmadı. Bu söz konusu bölgedeki durum hakkında görüşmede bir mutabakata varılamadığı yorumlarına neden oldu.

Ancak Putin, Türkiye ile ABD arasında varılan ‘güvenli bölge’ mutabakatı konusunda “Türkiye’nin güney sınırlarında bir güvenlik bölgesi oluşturulması, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adımdır” diyerek bir anlamda destek verdi.

Putin’in konuşmasından satır başları:

“Rusya ve Türkiye ilişkileri dostluk, karşılıklı saygı ve çıkarlar üzerinde gelişmektedir. TürkAkım projesinin inşaatı planlı bir şekilde devam ediyor. İkinci hat kurulunca doğalgazı Avrupa’ya transit sevk edebileceğiz. Seneye Rusya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100. yılını kutlayacağız. Türkiye Rus turistleri arasında son derece popüler. Uluslararası konular arasında elbette en çok Türkiye meselesini görüştük. Rusya ve Türkiye Astana formatında işbirliği yapıyor. Sahadaki durumu istikrarlı hale kavuşturmak ve daha da ilerletmektir. Anayasa Komitesi’nin devreye girmesiyle ilgili konuları görüştük. En kısa sürede Cenevre’de çalışmaya başlanacağını umut ediyoruz. Vize rejimi konusunda adımlar atmaktayız. İdlib’deki durumdan kaygılıyız. Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlı kalmak önemli. Moskova ve Ankara İdlib’de çatışmasızlık bölgesindeki saldırılardan endişe duyuyor.”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Bu anlamlı ziyareti, gerek Rusya, gerekse dünyadaki savunma sanayileri, uzay teknolojileri ile alakalı gelişmeler konusunda önemli bir sıçrama olacağına inanıyorum. Rusya’da bu fuar sebebiyle bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Ziyaretimiz Rusya’nın havacılık alanında ulaştığı seviyeyi görmemizi sağladı. Teknofest’te biz de Rus dostlarımızı ağırlamak istiyoruz. Bu sene turizmde yeni bir rekora koşuyoruz. Savunma sanayiine yönelik bir çok alanda neler yapabiliriz bunları ele alma fırsatını bulduk.

“Gereken adımları gereken zamanda atmak durumundayız”

S-400 teslimatı dahil olumlu adımlar atıyoruz. Suriye’de yaşanan gelişmeleri ele aldık. Rejimin mayıstan beri yaptığı saldırılar sükuneti bozdu. Meşru müdafaa hakkımız özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir. Gereken adımları gereken zamanda atmak durumundayız. Sınırlarımıza dönük göç tehlikesi var. Suriye’nin toprak bütünlüğüne olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Gayemiz akan kanın durması Suriye’nin huzur ortamına bir an önce kavuşmasıdır. (İdlib’de) Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin