Üçü çocuk, sekiz kişinin infaz edildiği Dargeçit JİTEM davası ertelendi

Kaybedilen sekiz kişi için açılan Dargeçit JİTEM davasında tanık sıfatı ile ifade veren, o dönemde Dargeçit’te Uzman Çavuş olan Ali Arısoy, iki öğretmen bir mühendisin öldürülmesi olayı ile ilişkin yapılan gözaltıları hatırladığını söyledi ve “Gözaltına alınlardan biri benim kullandığım araca bindirildi. Bu kişinin infaz edilmek üzere Kılavuz köyüne götürmemiz istendi” itirafında bulundu. Duruşmadan karar çıkmadı, 13 Mayıs tarihine ertelendi.

JİTEM DAVALARINDA AYNI TAKTİK

1993-1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde 19 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan, kamuoyunda “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 18’inci duruşmasında davanın en önemli gizli tanığının kaybolduğu ortaya çıkmıştı. Mahkemeye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda davanın en önemli tanıklarından, gizli tanık Ayışığı’nın yokolduğu, bulanamadığı bildirildi. Mahkeme heyeti de değiştirildi. AKP hükümetinin 17-25 Aralık sürecinden sonra güdümlü yargı eliyle Ergenekon ve Balyoz davalarını aklayan tavrı  faili meçhuller dosyası olarak bilinen JİTEM davalarına da sıçradı. Mahkemeler dosyaları kapatma ya da uzatma yolunu seçiyor.

Kamuoyunda “Dargeçit JİTEM Davası” olarak bilinen ve 30 Ekim 2014 tarihinde başlayan davanın 14’üncü duruşması Adıyaman 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında gözaltına alındıktan sonra üçü çocuk sekiz kişi ile onların ailelerine bilgi verdiği iddia edilen Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin aralarında karakol komutanlarının da bulunduğu 18 kişi hakkında, “Taammüden öldürme” suçundan açılan davanın duruşmasına müşteki avukatları ve aileler katıldı.

Sanıklardan dönemin Dargeçit Jandarma Komutanı Mehmet Dilek, dönemin Komando Komutanı Hurşit İmren, dönemin merkez Karakol Komutanı Mahmut Yılmaz, Dönemin Uzman Çavuşu Haydar Topcan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmada hazır bulundu. Dönemin Uzman Çavuşlarından Faruk Çatak mazeret bildirdiği için duruşmaya katılmadı.

Duruşmada dönemim Dargeçit Kaymakamı Talip Yel, o dönemde karakolda askerliğini yapan Emir Gültekin ve Uzman Çavuş Ali Arısoy tanık sıfatı ile SEGBİS üzerinden duruşmada hazır bulundu.

MA’nın haberine göre, ilk olarak dinlenen dönemin Dargeçit Kaymakamı Talip Yel, 29 Ekim 1995 yılında iki öğretmeninin öldürülmesi olayı ile ilgili o dönemde ilçede emniyet müdürlüğünün olmaması nedeni ile ilçe jandarma komutanlığı tarafından gözaltı işlemlerinin yapıldığını söyledi.

İlçede olan gözaltı işlemlerinin savcının bilgisi dâhilinde yapıldığını iddia eden Yel, “Gözaltı işlemleri yapıldığında Mehmet Tire görevi başındaydı. Uzman çavuş Bilal Batır’ın daha sonra kaybolduğunu duydum. Kendisi ile bir tanışıklığım yoktur” dedi.

Ardından o dönem Dargeçit Jandarma Karakolunda Uzman Çavuş olan Ali Arısoy tanık sıfatı ile dinlendi. Arısoy ifadesinde, şöyle dedi:

“Ben iddianameden belirtilen tarihlerde Dargeçit ilçe jandarma komutanlığında Uzman Jandarma olarak BTR araç şoförlüğü yapmaktaydım. İki öğretmen ve bir müteahhit kaçırıldı. Bunun akabinde öğretmenlerin evinin etrafında altı sivil kişinin gözaltına alındığını durduk. Bu kişiler öğretmenlerin kaçırılmasında ‘milis’ olarak nitelendiriliyordu. İsimlerini şimdi hatırlamıyorum. Sivil İstihbarattan JİTEM’den gelen kişiler gözaltı işlemlerini yaptı. Daha sonra duyduğum kadarı ile bu şahısların sorguları yapıldıktan sonra değişik yerlerde öldürülüp gömüldükleri duyumunu aldım. Kimin emir verdiğini kimin öldürdüğünü bilmiyorum.”

Arısoy, söz konusu gözaltına alınanlardan altı kişiden ismini bilmediği birinin gözleri bağlı bir şekilde kendi kullandığı BTR aracına bindirildiğini, kendisine ‘İnfaz var’ denildiğini, bu kişinin Kılavuz köy yoluna götürüleceğinin söylendiğini aktardı.

Kullandığı araçta kendisi dışında askerler ve Jandarma Komutanı Mehmet Tire’nin de olduğunu dile getiren Arısoy, şöyle devam etti:

“İlçe Jandarmadan çıktık. Kılavuz köyüne dönmek üzereyken bir askerin silahı ateş aldı. Seken mermi Mehmet Tire’nin gözüne denk geldi. Bu şekilde yaralanınca hep beraber karakola geri geldik. O gün bu olaydan kaynaklı infaz gerçekleşmedi.”

Duruşma 13 Mayıs tarihine erteledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin