Üçlü pazarlıktan sonra ilk açıklama Yıldırım’dan: MHP ile beraber başkanlık sistemini getireceğiz

Fotoğraf: AFP

Başbakan Binali Yıldırım, Trabzon’da yaptığı konuşmada “MHP’yle beraber inşallah anayasa yapacağız. Başkanlık sistemini getireceğiz. Meclis’e getireceğiz. Meclis’ten sonra iş bitmiyor. Sahibine getireceğiz. Sahibi kim? Sizsiniz. Millete gelen iş yolda kalmaz” dedi.

Yıldırım şunları söyledi:
Devlet Bahçeli sağduyusu ile ülkenin geleceğini dikkate alarak, anayasa sorununun çözümü için sorumluluk aldı. İnşallah MHP ile beraber anayasa değişikliğini yapacağız. Başkanlık sistemini getireceğiz. Meclis’e getireceğiz. Meclis’ten sonra iş bitmiyor. Sahibine getireceğiz. Sahibi kim? Sizsiniz. Millete gelen iş yolda kalmaz. Bunu gördük”

ÜÇLÜ PAZALIKTAN SONRA BAHÇELİ, AKP’YE KAPILARI AÇTI

MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçen hafta önce Saray’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ardından önceki gün Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmüştü. Üçlü pazarlıktan sonra ilk net açıklama Yıldırım’dan gelmiş oldu. Bahçeli, sandalye sayısı TBMM’deki oylamaya yetmeyen AKP’nin başkanlık teklifine yeşil ışık yakarak Anayasa değişikliği ve referandum kapılarını açmıştı. Bahçeli, MHP delegelerinin neredeyse tamamının genel kurul taleplerini görmezdem gelmiş, AKP’li Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın müdahaleleri ve yerel mahkeme kararlarıyla partiiçi demokrasiyi işletmemiş, Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın, Sinan Oğan’ın aday olduğu kongreyi engellemişti

KILIÇDAROĞLU’NU DARBECİLİKLE SUÇLADI

Yıldırım’ın hedefinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da vardı. Yıldırım “IŞİD’den El Nusra’ya, PKK’dan Fetö’ye tüm terör örgütlerine yardım eden AKP’dir” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu’na suçladı: “Allah yardım etsin, ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Türkiye’de terörün her türlüsüyle amansız mücadele eden kim? AK Parti… O terör örgütlerine hem avukatlık hem hâkimlik yapmak isteyen kim? Millet biliyor. Bir oraya koşuyor, bir oraya koşuyorlar. Neymiş, tutuklamalar varmış. Darbecilere sahip çıkmak ana muhalefet partisinin işi midir?”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin