Üç ülke aynı suçlamayı yaptı: Rusya aşı verilerini çalmaya çalışıyor

İngiltere, ABD ve Kanada, Rusya’yı, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) virüsüne karşı aşı geliştirmek için çalışmalar yürüten bilim adamlarının elindeki verileri çalma girişiminde bulunmakla suçladı.

Üç ülke, Cozy Bear olarak da bilinen ve Rus istihbarat teşkilatının parçası olduğu söylenen hacker grubu APT29’un virüse karşı aşı geliştirilmesinde rol oynayan akademik kurumlara ve araştırmaya dayalı çalışmalar yürüten ilaç firmalarına siber saldırıda bulunduğunu iddia etti.

Rusya’ya yönelik bilimsel veri hırsızlığı suçlamasına ilişkin açıklamayı, Amerika ve Kanada’daki yetkililerle eşgüdümlü olarak İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi yaptı.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığı habere göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ”Rus İstihbarat Teşkilatı’nın Corona virüsü pandemisiyle mücadele edenleri hedef alması kesinlikle kabul edilemez. Başkaları sorumsuz davranışlarla kendi bencil çıkarlarının peşinden koşarken, İngiltere ve müttefikleri aşı bulmak ve küresel sağlığı korumak için canla başla çalışıyor” dedi.

”Araştırmaları sekteye uğratmaktan çok fikri mülkiyet hırsızlığı girişimi”

İstihbarat yetkilileri ısrarla devam eden siber saldırıları, bilimsel araştırmaları sekteye uğratmaktan çok fikri mülkiyet hırsızlığı yapma çabası olarak görüyor. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, ”kötü niyetli faaliyetlerin” devamlı olduğunu ve ”çoğunlukla hükümetleri, düşünce kuruluşlarını, sağlık sistemini, enerjiyi ve diplomasiyi hedef aldığını” kaydetti.

Aşı geliştirilmesiyle ilgili herhangi bir verinin çalınıp çalınmadığı netlik kazanmış değil. Ancak İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, bireylerin gizli kilisel verilerinin çalınmadığı görüşünde.

Kremlin suçlamayı reddetti

Kremlin ise batı ülkelerinin veri hırsızlığı girişimi suçlamalarını reddetti. TASS haber ajansına göre Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya’nın İngiltere’deki ilaç firmaları ve araştırma kurumlarına yönelik siber saldırılarla bir ilgisinin olmadığını söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin