Tuz Gölü’ndeki ‘vahşi sulama’dan dolayı 5 bin flamingo yavrusu öldü

Bir zamanlar “flamingo cenneti” olarak anılan Tuz Gölü’nde bu yıl yumurtadan çıkan binlerce flamingo yavrusu öldü. Yaklaşık 5 bin yavrunun öldüğü tahmin ediliyor.

Bölgede yaşayan doğa gönüllüsü ve fotoğrafçı Fahri Tunç, gölün “vahşi sulama nedeniyle” kuruduğunu ve yavruların susuzluktan öldüğünü söylüyor. Tunç, ”Buna dair hiçbir yaptırım uygulanmıyor. Konuyla ilgili DSİ’yle görüştüm, bir sürü merciyle görüştüm. ‘Burada vahşi sulama yapılıyor, bentlerle suların önü kesiliyor’ dedim, ancak hiçbir sonuç elde edemedim. Dokunmuyorlar. Artık oy kaygısı mı, köylülerden korktukları için mi bilemiyorum” diyor.

Konya, Ankara ve Aksaray sınırları içinde yer alan Tuz Gölü, su çıkışı olmadığı için kapalı bir göl. Kuşların göç yolu üzerinde olmasından dolayı birçok kuş türü ilkbahar ve yaz aylarında burada konaklıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre 2019 yılında gölde 20 bin 381 flamingo yavrusu yumurtadan çıkmıştı. Bakanlık’ın verdiği bilgilere göre dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında bulunan Tuz Gölü aynı zamanda 1. Derecede Doğal Sit Alanı, Önemli Bitki Alanı, Önemli Doğa Alanı, Önemli Kuş Alanı statülerine sahip.

BBC’nin aktardığı haberde Fahri Tunç gölün son durumunu anlatıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin