Tutuklu hasta gazeteci Öztaş’ın kızı: Babam ölmesin!

HABER-ANALİZ | İLKER DOĞAN

Ankara Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu’nun ‘Hayati tehlikesi var, cezası ertelenmeli’ raporuna rağmen tahliye edilmeyen gazeteci Mevlüt Öztaş için ‘imza kampanyası’ başlatıldı. change.org’da açılan “Mevlüt Öztaş’ın Hayati Tehlikesi Var Acil Tahliye Edilmeli” başlıklı kampanya kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Bu arada Öztaş’ın telefon görüş hakkının da iki haftadır keyfi olarak engellendiği belirtiliyor.

Kızı Büşra Öztaş, kampanya yazısında, “Heyet raporuyla mahkemeye tahliye talebinde bulunduk. Raporda, ‘hayatını tek başına idame ettiremez, cezaevinde kalamaz’ yazmasına rağmen talebimiz reddedildi. Şimdi hukuki olarak gerekli işlemleri yapıyoruz ancak zaman bizim için çok önemli. Babamın acil şekilde cezaevinden çıkıp tedavisine evinde, ailesinin yanında devam etmesi gerekiyor. Ben babası için çırpınan bir evladım ve desteğinize ihtiyacım var lütfen bana yardım edin babam ölmesin!” ifadelerini kullanıyor.

İKİ HAFTADIR TELEFON GÖRÜŞÜ YAPILAMIYOR

Büşra Öztaş, dün babasıyla ilgili bir başka detayı daha paylaştı. Afyon T Tipi Kapalı Cezaevi yönetiminin, telefon görüşlerini iki haftadır keyfi olarak yaptırmadığını söyledi: “Afyon T Tipi, bize telefon görüşü için gerekli belgeleri Sincan L tipi 3 Nolu Cezaevi’ne iletecegini, bizim yapmamız gereken bir şey olmadığını söylemişti. Bugün aradık, diyorlar ki mahkumun dilekçe yazması gerekiyor. Ancak o zaman belgeleri gönderebiliriz. 2 hafta geçti, şimdiye gitmesi gerekirdi artık yeter ya! Adam kanser hastası! Cezaevinde kalamaz raporuna rağmen ölüme terkedildi, bir telefon görüşümüz var. Onu da elimizden alıyorsunuz! İşini düzgün yapan liyakatli insan kalmadı mı? Yine belgelerin cezaevine gecikmesinden kaynaklı 2 haftadır telefon görüşü yapamıyoruz, babamın sesini duyamıyor ona destek olamıyoruz.”

MAHKEME CİNAYET İŞLİYOR

Ankara Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu, 14 Mayıs 2020 tarihli raporunda, Öztaş’ın hayati tehlikesinin bulunduğu için acilen tahliye edilmesi gerektiğini belirtmişti. Raporda Öztaş’ın, hayati tehlikesi olduğu, ceza infazının tehirinin gerektiği, cezaevi koşullarında tedavi sürecinde hayatını tek başına idame ettiremeyeceği, tedavi sürecinde bakıma muhtaç olduğu ve hastalığının süreklilik arz ettiği’ belirtiliyordu. Ancak bu rapora rağmen Öztaş tahliye edilmedi.

KHK’lı hakim Kemal Karanfil, ‘tahliye talebinin reddedilmesini’ cinayet olarak yorumladı. Karanfil, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Şimdi İzmir Bölge adliye mahkemesinin bu kararının cinayetten farkı var mı? Ağır kanser hastası ve “Cezaevinde kalamaz!” şeklindeki heyet raporuna rağmen tutuk devam kararı vermiş!” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

 1. EYYYYYYYY ALLAHİM
  Yardımın ne zaman?
  Eyyyy Allahım,
  Tüm bu gücü, kuvveti senin salih kullarına, senin adınla zülmetsinler diye mi verdin?
  Eyyyyy Allahım,
  Senin huzurunda secdeye durup, sana ne yalanlar söylediklerini elbette bilirsin, Onlar en azılı düşmanlarınla bir olup, senin adını dünyanın dört bir yanına ulaştırmak isteyen salih kullarına mekke müşriklıeri gibi zülmediyorlar…
  Sana onları şikayet ediyoruz.
  Davacıyız.
  Sen sana sığınanları asla mahçup etmezsın, biliyoruz. Ama dayanamıyoruz. Lütfen Allahım, bu zalimlerin zülümlerini başlarına geçir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin