Türkmenistan lideri, şehir merkezine köpeğinin altın varaklı heykelini diktirdi

Türkmenistan Devlet Lideri Berdimuhamedov, kendisinin de beslediği ulusça sevilen Alabay cinsi köpeğin altın varaklı heykelini diktirdi. Aşkabat şehir merkezindeki bir göbeğe 10 Kasım’da devlet töreni ile dikilen 6 metre boyundaki heykel için Türkmenistan devlet ajansı ‘Ulusun onuru ve kendine güvenini temsil ediyor’ ifadelerini kullandı.

Heykelin altında köpeğin görüntülerinin ve resimlerinin döndüğü büyük kavisli bir led ekran bulunuyor. Berdimuhammedov daha önce 2015 yılında da kendisinin at üzerinde dev bir heykelini diktirmiş, ülkesinde Alabay cinsi köpeğinin de heykelinin yaptırılacağını duyurmuştu.

Devlet televizyonundan yayınlanan törene Berdimuhammedov da katıldı. Heykel açılışına şarkı ve danslarla eşlik edildi. Yaşlı bir Türkmen genç bir Türkmen’e Alabay köpek takdim ederek Alabay türünün kuşaktan kuşağa aktarılan bir sembol olduğu gösterildi.

REJİMİN SEMBOLÜ HALİNE GELDİ

Yapımına birkaç yıl önce başlanmış olan heykel Alabay köpeğini rejimin de bir sembolü haline getirmiş oldu. Alabay’dan önce heykel formunda onore edilen ve kutlanan tek hayvan Akal-Teke atıydı. Berdimuhammedov’un her iki hayvana da çok önem atfettiği biliniyor. Berdimuhammedov 2019’da yazdığı bir kitapta “Türkmenler rüyalarında Akal-Teke’yi görür, Alabay’da mutluluğu bulurlar.” diyor. Türkmenistan Kültür Bakanlığı bu iki hayvanını manevi miras listesine konması için UNESCO’ya başvurmaya hazırlanıyor.

1 YORUM

  1. Çok ilginç bir haber olmuş. Haberde ne kadar hoşgörünse de olayın kendisindeki otoriterlik kokusu geçmiyor. Umarım heykeli kendi kazandığı helal paralar ile yaptırmıştır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin