“Türkiye’de olmayan adaletin ABD’de olduğunu gördüler”

ABD’nin eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara.

İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf’la ilgili soruşturmayı ABD’de başlatan, eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın anılarını paylaştığı kitap piyasaya çıktı. “Bir savcının, suç, ceza ve hukukun üstünlüğü konusundaki düşünceleri” isimli 368 sayfalık kitap büyük ilgi görüyor.

Bharara, kitabıyla ilgili ABD’de çok sayıda televizyon kanalı, gazete, radyo ve internet haber sitelerine özel açıklamalarda bulundu.

VOA Türkçe’nin haberine göre, eski görev bölgesi Manhattan’daki, büyük finans şirketlerinin üzerine korkusuzca gitmesiyle ünlenen, ‘Wall Street Şerifi’ diye anılan Bharara’nın katıldığı programlarda hedefinde, ABD Başkanı Trump’ın dışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk adalet sistemi de vardı.

“Erdoğan Sarraf davasını kapatmak için gücünü kullandı”

Bharara’ya katıldığı yayınlarda Sarraf davasıyla ilgili düşünceleri soruldu. Türkiye’de adaletin olmadığını öne süren Bharara, İran asıllı altın tüccarı Rıza Sarraf soruşturmasının siyasi bir kargaşa meydana getirdiğini belirtti. “Rıza Sarraf ve bu davada yargılanan diğer kişiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın kişilerdi. Bu nedenle bu davanın üstü örtüldü.” dedi.

Amerikan NPR radyosuna konuşan Bharara, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’de başlatılan Sarraf davası soruşturmasını kapatmak için gücünü kullandığını kaydederek, “Görevdeki hakimleri ve savcıları işten attı. Medya kuruluşlarını kapattı. Açıkçası davanın kapatılması için elinden geleni yaptı.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin anayasal koruması yok”

Türkiye’nin, Amerika’da olduğu gibi anayasal bir korumanın içerisinde olmadığını ve bu sebeple soruşturmanın kapatıldığını belirten Bharara, “Bu tür durumlar bugün Amerika’da gördüğümüz şeyler değil. Umarım Türkiye’de yaşananları bu ülkede de görmeyiz.” diye konuştu.

Türkiye’de, ABD’de Sarraf aleyhine açılan davayla birlikte bir gecede sansasyonel bir hale geldiğini ifade eden Bharara, şu yorumu yaptı: “Çünkü laik Türkiye’nin çoğu bunu, Türk adaleti işlemezken hayatta kalabilen, işleyen ve galip gelen Amerikan adaletinin bir örneği olarak gördü.”

http://tr724.wpengine.com/abdde-zarrab-sorusturmasini-baslatan-savci-bharara-erdogan-gorevden-alinmami-istedi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin