Türkiye kararıyor!

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN 

AKP yönetimindeki Türkiye, Kuzey Kore ve Çin olma yolunda hızla ilerliyor. Dün yaşanan üç olay, rejimin ülkeyi getirdiği noktayı göstermesi açısından önemliydi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları toplantısındaki konuşmasında,  Türkiye’nin kaderinin AKP’nin kaderiyle ‘bütünleştiğini’ söyledi. Partisinin il başkanlarını bulundukları ‘şehirlerin sahibi ve baş sorumlusu’ olarak ilan etti. Tıpkı tek parti dönemindeki gibi! Sözkonusu dönemde CHP il başkanları aynı zamanda ilin valisi olarak görev yapıyordu. 

Ardından sözü sosyal medyaya getirdi. Kızına yönelik hakaret içerikli paylaşımlara tepkiliydi. İlk kez sosyal medyayı tamamen kapatmaktan söz etti. “Bu millete bu tür mecralar yakışmıyor. Bir an önce parlamentomuza getirip tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sosyal medyada geniş yankı buldu. #SosyalMedyamaDokunma başlığı altında kısa sürede onbinlerce tweet paylaşıldı. 

Bir yandan özgürlük alanlarını daraltmaya hazırlanan rejim, diğer taraftan muhalif kanalların ekranlarını karartmaya devam ediyor. İktidar yandaşı ATV televizyonuyla ilgili 89 bin şikayetten birini bile görüşmeye gerek görmeyen RTÜK, Halk TV ve Tele 1’e 5 gün ekran karartma cezası verdi. 

Son olarak Rekabet Kurumu, Alman otomotiv devi Wolkswagen’in Türkiye’de yatırım yapmaktan vazgeçtiği haberi sonrası firma hakkında jet hızıyla ‘soruşturma açılmasına’ karar verdi! 

AKP yönetimindeki Türkiye, dış dünyadan tamamen kopmak üzere… AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Çok önemli ve gündem yaratan açıklamalar yaptı. Konuşmasının satır aralarında kullandığı ifadeler, rejimin artık yeni bir aşamaya geçtiğini göstermesi bakımından son derece önemliydi.  Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin kaderinin AKP’yle bütüşleştiğini anlattı. Her zaaflarının, her hatalarının Türkiye’ye zarar verdiğini anlattı. AKP kaybettiği zaman Türkiye’nin de kaybedeceğini söyledi.

ŞEHRİN BAŞ SORUMLULARI ‘İL BAŞKANLARI’

Erdoğan’ın önemli açıklamalarından biri de AKP il başkanlarının statüleriyle ilgiliydi. Partisinin il başkanlarını şehrin ‘baş sorumlusu’ ilan etti: “Genel başkanından üyesine kadar AK Parti’nin tüm mensupları bu şuurla (dava şuuruyla) hareket etmekle mükelleftir. Bu konuda en büyük vebal özellikle de kendi şehirlerimizin baş sorumlusu olan siz il başkanlarımızsınız.” 

SOSYAL MEDYAYI TAMAMEN KALDIRILMALI!

Geçtiğimiz hafta YouTube üzerinden yapılan canlı yayında kısa sürede 200 binden fazla ‘dislike’ alalan Tayyip Erdoğan, daha sonra sözü sosyal medyaya getirdi.  Sosyal medyaya operasyon konusunda ısrarlıydı. Önceki gün kızı Esra Albayrak’a yönelik sosyal medyada kullanılan çirkin ifadelere değinen Erdoğan, “Sosyal medya düzene sokulmalı. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz. Türkiye bir muz cumhuriyet değildir. Bu konudaki teklifimizi parlamentoya getireceğiz. Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz? Yalanın, iftiranın kişilik haklarına saldırının itibar suikastlarının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır.” ifadesini kullandı.

MERAL AKŞENER: VALLAHİ GÜCENİRİM!

Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sosyal medyada geniş yankı buldu. #SosyalMedyamaDokunma etiketiyle kısa sürede onbinlerce paylaşım yapıldı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, Tayyip Erdoğan’ı etiketleyerek yaptığı, “Dark’ın son sezonunu bitirmeden Netflix’i kapatırsan vallahi gücenirim Sayın @RTErdogan.” paylaşımı 4 saatte 220 bine yakın ‘like’, 45 bine yakın ‘RT’ aldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Akşener’in söz konusu tweet’ini alıntılayarak yaptığı, “Aman Meral Hanım, şimdi hırsından spoiler verir:)” paylaşımı ise yine saatler içerisined 150 binden fazla ‘beğeni’ ve 30 bine yakın ‘RT’ edildi. 

RTÜK, MUHALİFLERE GÖZ AÇTIRMIYOR; EKRANLAR KARARTILDI

Bir yandan özgürlük alanlarını daraltmaya hazırlanan rejim, diğer taraftan muhalif kanalların ekranlarını karartmaya devam ediyor. İktidar yandaşı ATV televizyonuyla ilgili 89 bin şikayetten birini bile görüşmeye gerek görmeyen RTÜK, Halk TV ve Tele 1’e 5 gün ekran karatma cezası verdi. Gazeteci Ayşenur Arslan çifte standarda tepkisini, “Halk TV’ye ve Tele 1’e 5 gün ekran karatma cezası, demokrasinin getirildiği yere dair son ve asıl önemlisi en kritik gösterge. Bu sorun da artık sadece biz gazetecilerin sorunu, sorumluluğu değildir. Susan ya da sorumluluktan kaçan herkes vebal altındadır!” paylaşımıyla gösterdi. 

OTOMOTİV DEVLERİNE JET SORUŞTURMA

Dünün önemli gelişmelerinden biri de Rekabet Kurumu’nun, Alman otomotiv devi Wolkswagen’in Türkiye’de yatırım yapmaktan vazgeçtiği haberi sonrası firma hakkında jet hızıyla ‘soruşturma açılmasına’ karar vermesiydi. Soruşturma açılması kararının, Volkswagen’in Türkiye’de fabrika kurmama kararı almasının hemen ardından açıklanması dikkat çekiciydi. 


Bahçeli’den yasaklara tam destek 

İktidarın küçük ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli, Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya ile ilgili açıklamalarına tam destek verdi. Bahçeli, “Bugün sizlerle son Twitter mesajlarımı paylaşacağım. Başta Twitter, Facebook olmak üzere sosyal medya iftira sahnesi, ihanet ve isnat mecrası olmuş çıkmıştır. Bu nedenle sosyal medyanın temiz kullanımı sağlanasıya, konuyla ilgili kanuni düzenleme TBMM’de yapılasıya kadar şahsen sosyal medya hesaplarımı tümden askıya alıyor; duruşumu, düşüncemi, tarafımı, tavrımı, tercihimi ve tepkimi alenen ilan ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

1 YORUM

  1. Gençler oy yok deyince tayyip bu sosyal medya bize sıkıntı verir dedi ve çakma sümeyye suikasti gibi çakma esra hakaretini icat ederek bahçeli bastonunun da desteği ile sosyal medyayı kapatma girişimine başladı. Nihayetinde gerçeklerin tek duyurulduğu yer sosyal medya olunca onbinlerce trol ve yüzbinlerce akp li ile de gizlemek bazen imkansız oluyor. Son bir kaç detayı da tamanlayınca baas tipi rejim tamamlanmış olacak. Sonrasında iç savaş, sonrasında dış devletlerin savaşa katılımı. Sonrasında güneyde kürt devleti. Senaryo tarih bilenlere ıraktan ve suriyeden tanıdık gelecektir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin