‘Türkiye İmamı’ diye hedefe konulan iki hizmet gönüllüsü daha tutuklandı

İktidar medyasının günlerdir ‘Türkiye İmamı’ yaygarasıyla haberleştirdiği Mesut Y. ve eşi Gülseren Y. tutuklandı.  AKP iktidarına yakın gazete ve ajansların ‘MİT operasyonu’ ‘Türkiye İmamı yakalandı’ haberleriyle hedefe koyduğu iki isim, silahlı terör örgütu suçlamasıyla savcılık soruşturmasının ardından mahkemeye sevk edildi.  İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde hakim karşısına çıkan Mesut Y. ve Gülseren Y. akşam saatlerinde tutuklandı.

Silahlı terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mesut Y. ve eşi Gülseren Y. bugün polis tarafından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nda işlemleri yapılan şüphelilerden Mesut Y.’nin “Örgüt içerisinde Marmara Bölgesi Sorumlusu ve daha sonra Türkiye İmamı olarak görev aldığı” ve şüpheli Gülseren Y’nin ise “Bölge Sorumlusu Abla” olarak görev aldığı yönünde haklarında itirafçı beyanları bulunduğu gerekçe yapıldı.

Savcılık, her iki şüpheliyi “ByLock kullanıcısı olmaları, gaybubet evinde sahte kimlikle yakalanmaları, haklarında uzun süredir yakalama emri bulunması ve kaçma ihtimallerinin bulunması” nedeniyle tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti.

BYLOCK VE BANK ASYA SUÇLAMASI

İstanbul Nöbetçi 10. Sulh Ceza Hakimliği’nce sorguları yapılan şüpheliler Mesut Y. ve Gülseren Y. terör örgütü üyesi olmadıklarını, ByLock kullanmadıklarını ve haklarında yakalama kararı bulunduğunu bilmediklerini söylemelerine rağmen tutuklandı. Sanıkların tahliye talepleri reddedildi.

Mahkemenin tutuklama gerekçesini, haklarındaki itirafçı beyanları, Bankasya hesap artırımına ait tespitler, gaybubet evlerinde yakalanmış olmalarına dayandırdı. Şüpheli Mesut Y’nin “Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan, şüpheli Gülseren Y’nin ise “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin