Devlet ciddiyeti ‘reytinge’ feda ediliyor

Toplumun huzurunu sağlaması gereken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tam aksine yaptığı açıklamalarla insanlara korku pazarlıyor.

HABER YORUM | YUSUF DERELİ

İstanbul ve Ankara için kayyım atanmayacağı aslında cuma gününden itibaren belliydi. Ancak ülkenin İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu, kendisine konuyla ilgili soru sorulduğunda kamuoyunu rahatlatmak yerine ‘korkutmayı’ tercih etti. “Pazar günü açıklayacağım.” dedi. Borsa etkilenir mi, dolar yükselir mi umurlarında bile değil. Devlet ciddiyeti, reytingleri artırmak için ayaklar altına alındı, alınıyor. Millete huzur vermesi gereken yetkililer, huzursuzluk pompalıyor.

AKP rejiminin bu ülkeye en büyük zararlarından biri de devlet ciddiyeti denilen kavramın da içini boşaltmış olması. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘merakla’ beklenen İstanbul ve Ankara için kayıt iddialarına ilişkin açıklamasını yaptı. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri için ‘kayyım’ atanmasının söz konusu olmadığını söyledi. Soylu’ya göre kayyım atanması için ‘terörle iltisaklı’ olmaları gerekiyor.

AKP rejimi koca ülkeyi adeta bakkal dükkanı yönetir gibi yönetiyor. YSK’nın seçime girmesinde bir sakınca görmediği HDP’li adaylar milletin oyuyla seçiliyor. Ancak İçişleri Bakanlığı, 5 ay sonra o isimlerin yerlerine ‘terörle iltisaklı oldukları’ gerekçesiyle ‘kayyım’ atıyor. Madem bu insanlar ‘terörle iltisaklı’ idi, seçime girmesine neden müsade ettiniz sorusuna cevap veren yok! Cevap verme ihtiyacı bile hissetmiyorlar…

GÜNLERDİR İMAMOĞLU’NU TEHDİT EDİYORLAR

Aynı lakayt ve gayri ciddi yaklaşım milyonlarca insanın yaşadığı İstanbul ve Ankara için de geçerli. Haftalardır kamuoyunda İstanbul ve Ankara için ‘kayyım’ iddiaları konuşuluyor. Bir taraftan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diğer taraftan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu günlerdir İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kameralar önünde açıktan açığa tehdit ediyor. Son olarak bir kaç gün önce Soylu’ya İstanbul’a ‘kayyım’ iddiaları soruldu.

EKONOMİ KİMİN UMURUNDA!

Süleyman Soylu, kamuoyunu rahatlatmak yerine tam tersini yaptı ve “O konuyu pazar günü açıklayacağım.” dedi. Ve dün açıkladı! İstanbul ve Ankara’nın ‘terörle iltisakları bulunmadığı’ gerekçesiyle kayyım atamanın söz konusu olmadığını söyledi. Peki İstanbul ve Ankara’nın terörle iltisaklı olmadığı iki gün içinde mi ortaya çıktı? Tabi ki hayır! O soru sorulduğunda da Soylu İstanbul veya Ankara için bir kayyım atamasının söz konusu olmadığını biliyordu. Ancak buna rağmen, milyonlarca insanın yaşadığı şehirlerde ‘korku, endişe ve gerginlik’ pazarlamakta hiçbir sakınca görmedi. Huzuru sağlaması gereken iktidar temsilcileri tam aksine, daha fazla reyting uğruna milyonların huzurunu kaçırmaktan çekinmiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin