Türkiye, AİHM’de görev alacak nitelikte yargıcı 2 yılda bulabildi!

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yargıç Seçimi Alt Komitesi, Doçent Saadet Yüksel’in, Türkiye’nin yeni AİHM yargıcı olmasını tavsiye etti. Türkiye, 2 yıldır bu göreve seçilmesi için farklı isimler öneriyor, ancak Avrupa tarafından yeterli bulunmuyordu.

Euronews’in haberine göre, komiteden yapılan açıklamada, üyelerin büyük çoğunluğunun tercihi ile Yüksel’in “en nitelikli aday” olarak AKPM genel kuruluna tavsiye edildiği bildirildi. Komite bugünkü yazılı açıklamasında diğer adaylarla ilgili olumsuz veya ehil olmadıklarına dair bir yorum yapmadı.

AKPM genel kurulu, gelecek hafta 9 Nisan’da son kez Türkiye’nin gösterdiği üç adayla ilgili oylama yapacak.

Geçen hafta sözlü mülakattan geçtiler

Türkiye’nin AİHM yargıçlığı için son açıkladığı üç aday geçen cuma Paris’te ilgili komite önünde sözlü sınavdan geçmişti. AİHM Yargıç Seçimi Alt Komitesi, her bir aday için kapalı oturumda 20’şer dakika süren sözlü mülakat gerçekleştirmişti. Paris’teki komite toplantısında Prof. Dr. Necati Polat, Prof. Dr. Esra Gül Dardağan Kibar ve Doçent Saadet Yüksel ayrı ayrı mülakata girmişti.

Polat ve Kibar, Türkiye’nin daha önceki listesinde de yer almıştı. Yeni sunulan listeye Yüksel eklenmişti. Polat Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, Kibar Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde, Yüksel de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Başkanı olarak görev yapıyor.

Işıl Karakaş’ın normal süresi 2017’de bitmişti

Seçilen aday, teamüllere göre Strasbourg’da 1 Temmuz’da yeni görevine başlayacak ve görev süresi 9 yıl olacak.

Türkiye’yi AİHM’de temsil edecek yargıcın bir türlü seçilememesi yüzünden, çalışma süresi 2017 yılı nisan ayında sona ermesine rağmen Işıl Karakaş mahkemedeki görevine devam ediyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin