Gözler İstanbul ve Ankara’daki 29 ilçede: Oylar tekrar sayılıyor

31 Mart seçimlerinde İstanbul ve Ankara’yı kaybeden AKP’nin itirazları üzerine iki ildeki 29 ilçede oyların tekrar sayımı yapılıyor. İtirazın çeşidini göre oyların ya tamamı ya da sadece geçersizleri sayıma alınıyor.

İstanbul genelinde itirazlar en çok geçersiz oylara yapıldı. İstanbul İl Seçim Kurulu’nun geçersiz oyların yeniden sayımının durdurulması yönünde Salı günü verdiği kararın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kaldırılmasının ardından AKP’nin başvurusu üzerine ilçe seçim kurulları harekete geçti. Bundan dolayı il genelindeki 15 ilçedeki ilçe seçim kurullarının kararı ile tüm geçersiz oylar tekrar sayılıyor. Bu ilçeler; Küçükçekmece, Beyoğlu, Başakşehir, Maltepe, Büyükçekmece, Çekmeköy, Eyüp, Fatih, Tuzla, Sarıyer, Ataşehir, Beykoz, Şile, Bayrampaşa ve Ümraniye.

İstanbul’daki Çatalca, Silivri ve Kartal 1’inci Seçim Bölgesi’nde ise diğer 15 ilçeden farklı olarak tüm oyların tekrar sayımına karar verildi.

AA göre, Ankara’da 11 ilçede tekrar sayım yapılıyor

AA’nın haberine göre ise Ankara’da şu ana kadar 11 ilçede büyükşehir belediye başkanlığı için tekrar sayım yapılıyor. Ajans, Ankara’da Polatlı, Çubuk, Pursaklar, Altındağ, Gölbaşı, Şereflikoçhisar, Keçiören, Sincan, Bala, Çankaya ve Çamlıdere’de AKP’nin itirazı üzerine İlçe Seçim Kurullarının verdiği karar uyarınca tekrar sayım yapıldığı yazdı.

CHP:AA’nın haberi yalan

Fakat ajansın bu haberi CHP tarafından yalanlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anadolu Ajansı’nın “Ankara’nın 11 ilçesinde sayım yapıldığı haberinin yalan olduğunu.” söyledi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin