‘Türkiye 24 saat içinde operasyona başlayabilir’

suriye türkiye operasyon ABD

ABD’li yetkililer ve Suriye’deki Kürt kaynaklar Türkiye’nin önümüzdeki 24 saat içinde Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyonu başlatmasını bekliyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Türk ordusunun sınırı yakın zamanda Özgür Suriye Ordusu ile birlikte geçeceğini belirtti.

Türkiye Suriye sınırına son 1-2 gündür sevkiyatı arttırmış, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da ABD askerlerinin Türkiye’nin olası operasyon rotası dışına çekildiğini doğrulamıştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun resmi Twitter hesabında paylaştığı mesajında, Türk ordusunun Türkiye-Suriye sınırını Özgür Suriye Ordusu ile birlikte kısa süre içinde geçeceğini yazdı.

Fahrettin Altun Twitter’dan paylaştığı bu mesajların altına Washington Post gazetesi için kaleme aldığı görüş yazısını da paylaştı. Altun yazdığı makalede uluslararası toplumun Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusu için ortaya koyduğu plana destek vermesi gerektiğini belirtti.

Başkan Trump’ın Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde Suriye’de IŞİD’le mücadelenin liderliğini Türkiye’ye devretmeyi kabul ettiğini belirtti.

Eski ABD Başkanlarından George Washington’ın “ABD kalıcı ittifaklardan uzak durmalıdır” sözüne atıfta bulunan Fahrettin Altun: ‘Amerikalı yetkililer yıllardır terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG ike ortaklıklarının taktiksel olduğunu söylüyor. Trump’ın son kararı da bu görüşü yansıtıyor.’ diye yazdı.

SDG’den “IŞİD’den intihar saldırısı” iddiası

Suriye Demokratik Güçleri ise IŞİD’in Türkiye’nin olası operasyonunu fırsat bilerek Rakka’daki mevzilere intihar saldırısı düzenlediğini iddia etti.

Ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin Twitter hesabından paylaşılan mesajda Türkiye’nin operasyonunda masum sivillerin kanının döküleceği iddia edildi. IŞİD’le mücadelede koalisyon içinde birlikte savaşan ülkelere bölgede insani krizin yaşanmasının engellenmesi için “sorumluluklarını yerine getirme” çağrısı yapıldı.

Başkan Trump’ın Suriye kararına sert tepki gösteren Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Twitter’dan Türk hükümetini hedef alan mesajlarını sürdürdü. Graham “Türk hükümetine sesleniyorum. Suriye’ye girmek için yeşil ışık yakılmadı. Bu konuda Kongre’de aşmamanız gereken bir kırmızı çizgi olarak görmeniz gereken her iki partinin de desteğini alan büyük bir itiraz var” diye yazdı.

Graham “Kürtlerin Yanında Dur” etiketiyle paylaştığı mesajında “Kırılgan bir ilişkiden geriye ne kaldıysa onu da yok etmek istiyorsanız, Suriye’de askeri bir işgal bu işi görür” ifadesini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin