Nobel Fizik Ödülü uzaya gitti

nobel fizik 2019

Uzay çalışmalarıyla tanınan James Peebles, Michel Mayor ve Didier Queloz’a “evren anlayışını genişleten çalışmalarından” nedeniyle 2019 Nobel Fizik Ödülü’nü almaya hak kazandı.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinden yapılan açıklamada, 2019 Nobel Fizik Ödülü’nün “fiziksel kozmolojideki teorik keşifleri” için Kanadalı fizikçi ve teorik kozmolog James Peebles’a, “Güneş türünde bir yıldızın yörüngesinde dönen öte gezegen keşiflerinden” ötürü de İsviçreli astrofizikçi Michel Mayor ve İsviçreli gök bilimci Didier Queloz’a verildiği belirtildi.

Peebles, Mayor ve Queloz’un ödülü 10 Aralık’ta Stockholm’de düzenlenecek törenle teslim alacağı ifade edildi.

2019 Nobel Tıp Ödülü ise bilim insanları William G Kaelin, Sir Peter Ratcliffe ve Gregg L Semenza’ya verildi.

Nobel Komitesinden (İsveç Akademisi) yapılan açıklamada ödülün bilim insanlarına hücrelerin oksijenin uygunluğunu nasıl hissetiğini ve hücrelerin oksijenin uygunluğuna nasıl adapte olduğunu açıklayan çalışmaları sebebi ile verildiği belirtildi.

Nobel Fizik Ödülü Nedir?

Nobel Fizik Ödülü, 1901’den bu yana her yıl fizik alanında insanlığa önemli katkı sunan kişilere veriliyor.

Nobel Fizik Ödülü’nü bugüne kadar 3 kadın kazandı. 1903’te Polonya asıllı Fransız kimyager ve fizikçi Marie Curie, 1963’te Alman asıllı ABD’li fizikçi Maria Goeppert-Mayer, 2018’de ise Kanadalı fizikçi Dana Strickland ödülün sahibi oldu.

Nobel Fizik Ödülü’nü alan en genç bilim adamı Lawrence Bragg, babası William Bragg ile 1915’te ödüle layık görüldü. Lawrence, ödülü aldığında 25 yaşındaydı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin