Turizmde yaz dönemi kayıp en az 11,1 milyar dolar

Antalya Havalimanı

Kovid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de turizm sektörü günde en az 120 milyon dolar kaybetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre haziran, temmuz ve ağustos aylarında Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 81,5 geriledi.

BBC’nin aktardığına göre, geçen yıl yaz aylarında Türkiye’yi ziyaret eden 20 milyonu aşkın turist, kişi başı ortalama 666 dolar harcama yapmıştı. Bu yıl ise Haziran-Ağustos döneminde Türkiye’ye gelen turist sayısı 3,7 milyona geriledi.

2019 yılındaki ortalama harcama miktarı baz alınarak 2020 geliri için bir hesaplama yapılırsa yaz aylarında turizm gelirinde 11,1 milyar dolarlık bir kayıp olduğu görülüyor. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok turizm işletmecisinin kampanyalarla fiyat düşürdüğü de göz önüne alınırsa toplam gelir kaybının daha da yüksek olması olası.

Kültür ve Turizm Bakanlığı kuruluşu Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Birol Akman, geçen yıl 40 milyar dolar olan turizm gelirinin bu yıl en iyi ihtimalle 13-15 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini söylüyor.

Diğer yandan Ağustos 2020 dönemi yabancı ziyaretçi istatistiklerine göre bu yılın ilk 8 ayında en çok ziyaretçi 789 bin 602 ziyaretçi ile Almanya’dan geldi. 772 bin 686 ziyaretçi ile Rusya Federasyonu ikinci, 532 bin 417 ziyaretçi ile Bulgaristan üçüncü sırada yer aldı. Bulgaristan’ı sırasıyla Ukrayna ve İngiltere takip etti. Yurt dışından gelen ziyaretçiler ağustos ayında en çok Antalya’yı tercih etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin