Turizmde 2017, 2016’dan da kötü geçerse ne olur? [HABER ANALİZ]

Dünya gazetesinin haberine göre, TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, turistik merkezlerin 2016 yılının 9 ayında 8,6 milyon turist kaybettiğini nakletmiş. İşler, Antalya, İstanbul, Muğla, İzmir ve Kuşadası’nın tamamında düşüş eğiliminin sürdüğünü de belirtmiş.

Mehmet İşler’in turist konusuyla ilgili son tahlili şöyle: “Bu rakamlar turizm sektörünün 2016 yılında resmen bir afet yaşadığını ortaya koyuyor. 2017 parlak görünmüyor.”

Terör ve darbe turizmi vurdu

Yaz başında Rusya ile siyasî kriz yaşayan Türkiye, turizmdeki en büyük gelir kalemlerinden birini kaybetmişti. Rus turistlerin birkaç ay Türkiye’ye gelmemesinin bedeli, sektörün kan kaybına uğramasıydı. Şimdi Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin ardından turizmde toparlanma olacağı bekleniyordu.

Ancak işler beklendiği gibi yürümedi. 2015’ten bu yana ardı ardına patlayan bombalar, IŞİD’in Türkiye’ye yönelik tehditleri, yabancı elçiliklerin sık sık güvenlik gerekçesiyle kapatılması, Türkiye’nin bölgedeki agresif tavrı yabancı turisti Türkiye’den uzaklaştırdı.

Turizmci ayrıcalık bekliyor ama…

Öte yandan turizmcilerin hükümetten bekledikleri ‘ayrıcalıklar’ pek de devletin işine gelecek gibi görünmüyor. Hâli hazırda vatandaştan yüksek oranda vergi toplamaya çalışan devlete, elektrik ve su indirimi, kdv indirimi, düşük faizli kredi imkânı ve SGK primlerinin kışın alınmaması gibi önerilerle gidiyorlar.

Mehmet İşler, son olarak, “Türkiye’nin olumsuz imajı, algıyı düzeltebilmesi için Avrupa ülkelerinde, hedef pazarlarda ciddi bir halkla ilişkiler ve tanıtım kampanyasına girişilmeli” sözleriyle, ‘olumsuz imajın’ maddi karşılığını açıklamış oluyor.

Türkiye’yi yönetenler de bunların farkında muhtemelen. Ancak onlar siyasî hamasetle iş yapmayı daha çok seviyorlar.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin