Turizm de dip yaptı!

HABER-İNCELEME | YUSUF DERELİ

Türkiye, geçtiğimiz hafta yaşanan ‘kur’ şokunun nedenlerini sorguluyor. Kurdaki yükselmenin temel sebebinin ‘kötü yönetim’ olduğu konusunda bütün ekonomistler hem fikir. Erdoğan’ın ‘faiz’ takıntısı TL’ye olan talebi düşürdü. AKP rejiminin, kuru tutmak için MB’nın rezervlerini eritmesi de hiç bir işe yaramadı. Dolar 7,35’i, Euro 8,70’i aştı. Altın tarihi rekorları ardı ardına kırdı. Politika faiz oranı acilen enflasyonun üzerine çıkartılmazsa kurdaki artışın durması mümkün gözükmüyor.

Salgın nedeniyle turizm sektöründe yaşanan kriz de kurun yükselmesine neden olan sebeplerden biri olarak gösteriliyor. 2019 yılının ilk 6 ayında 21 milyon 151 bin ziyaretçi ağırlayan Türkiye’nin toplam turizm geliri yaklaşık 12,5 milyar dolardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılı Haziran ayı ziyaretçi verilerini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Haziran ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 95,96 azalarak, 214 bin 768 olarak kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz yıl sadece haziran ayında gelen turist sayısı 5,3 milyondu. Bu yılın ilk 6 ayında gelen turist sayısı ise 5 milyon 7 bin! Elde edilen toplam gelir miktarı 4,5 milyar dolar civarında. İlk 6 aydaki kayıp 8 milyar dolardan fazla. Söz konusu kaybın yıl sonuna kadar 22-23 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Türkiye, gelecek yıla kadar vadesi gelen yaklaşık 170 milyar dolarlık dış borcunu çevirmek zorunda. Ülkenin en önemli döviz girdisini, turizm ve ihracat kalemleri oluşturuyor.  Salgın sebebiyle turizm gelirleri neredeyse tamamen durmuş durumda. Düşen turizm gelirleri cari açığın da yükselmesine neden oluyor. Türkiye’nin cari işlemler hesabı, mayısta 3 milyar 764 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 8 milyar 244 milyon dolar oldu.

Türkiye’nin turizm geliri, 2019’da 34 milyar 520 milyon 332 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yıl toplamda ağırlanan turist sayısı 51,7 milyon. Yine geçtiğimiz yıl ilk 6 ay da 21,5 milyon turist ağırladı ülke. İlk 6 ayda elde edilen gelir miktarı ise 12,5 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Ancak ilk vakanın 10 Mart’ta görüldüğü Türkiye’de turizm sektörü neredeyse durma noktasına geldi.

AZALMA YÜZDE 98’E YAKIN

Geçtiğimiz yıl Mayıs ve Haziran aylarında toplam 9,3 milyondan fazla turist geldi… Bu yıl aynı dönemde (mayıs ve haziran) gelen turist sayısı ise resmi rakamlara göre 245 bin bile değil. Kayıp oranı yüzde 98 civarında. Dolayısıyla turizm gelirleri de dip yapmış durumda. Geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında 12,5 milyar dolar turizm geliri elde eden Türkiye’ye, bu yıl aynı dönemde 4,5 civarında döviz girdisi oldu.

HEDEF 40 MİLYAR DOLARDI!

Ancak pandeminin etkisi Temmuz ve Ağustos verilerinde daha belirgin olarak görülecek. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl yaklaşık 52 milyon turist ağırlayarak, 34,5 milyar dolar geler elde eden Türkiye’nin bu yıl en iyi ihtimalle 25 milyon turist ağırlaması bile başarı olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısındaki turizm geliri 22 milyar dolardı. Bu yıl en iyi ihtimalle rakam 4-5 milyar doları ancak bulabilir. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl 34,5 milyar dolar olan turizm gelirinin bu yıl 10-12 milyar dolar bandında kalacağı tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, uluslararası turizm faaliyetlerinin yılın genelinde yüzde 60 ile 80 arasında azalacağını açıklamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin