Tunus’ta göçmen teknesi battı: En az 48 ölü

Tunus hükümeti, ülkenin doğu kıyısı açıklarında bir teknenin alabora olması sonucu en az 48 göçmenin hayatını kaybettiğini duyurdu. Tunus ve başka ülkelerin vatandaşı olan göçmenlerin yer aldığı teknede 180 kişinin bulunduğu belirtildi. Faciadan 68 kişinin kurtarıldığı açıklanırken arama çalışmaları devam ediyor.

Tunus, Libya’da göçmenleri köleleştiren, işkence yapan ve öldüren insan kaçakçılarına karşı harekete geçilmesinin ardından, son bir yıldır Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlerin kullandığı yeni bir rota oldu. İçişleri Bakanlığı alabora olan teknedeki 180 kişinin 100’ünün Tunus vatandaşı olduğunu açıkladı.

Teknenin battığı sırada Kerkennah Adaları’nın beş, Sfax kentinin de 16 mil açığında olduğu belirtildi.

Reuters haber ajansına konuşan bir göçmen, teknenin kaptanının sahil güvenlik tarafından göz altına alınmamak için tekne batmaya başladıktan sonra kaçtığını söyledi.

Bir başka kazazede göçmen Wael Ferjani de teknenin maksimun kapasitesinin 90 kişi olduğunu söyledi ve “Kaçabilenler kaçtı, diğerleri boğuldu, sabah beşe kadar yardım bekledik, sonra balıkçılar, daha sonra da ordu geldi” dedi.

İşsiz Tunuslular ve diğer Afrika ülkelerinin vatandaşları sık sık derme çatma teknelerle Tunus’tan Sicilya’ya geçiyor.

İtalya’nın yeni İçişleri Bakanı Matteo Salvini de Sicilya’ya yaptığ ziyarette adanın “Avrupa’nın mülteci kampı” haline gelmemesi gerektiğini söyledi.

Bu arada Antalya’da da altısı çocuk, dokuz Suriyeli benzer bir olayda hayatını kaybetti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin