TÜİK, enflasyondan sonra işsizliği de düşürdü!

Enflasyon sepeti verileri eleştirilen TÜİK, bu kez de ‘işsizliği düşürmesiyle’ gündemde!

Haziran 2019’da İŞKUR’a başvuru yapan 4 milyon 418 bin kişi olmasına rağmen, TÜİK aynı dönemde işsiz sayısının 4 milyon 253 bin olduğunu açıkladı.

Karar’ın haberine göre; Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğin Haziran 2019 karnesi belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, haziranda geçen yılın aynı ayına göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişiye çıktı.

İşsizlik oranı 2,8 puan yükselerek yüzde 13 oldu. İşsizlik oranı, haziranda bir önceki aya göre ise 0,2 puan arttı. İşsiz sayısı Haziran 2019’da İŞKUR kayıtlarına göre, 4 milyon 418 bin kişi olarak gerçekleşti. Fakat, TÜİK ile İŞKUR’un verileri uyuşmuyor. Açıklanan 4 milyon 253 bin kişi sayısı, kayıtlı işsizlerin sayılmadığını ortaya çıkardı.

Öte yandan diğer bir hesaplama sistemine göre, geniş tanımlı işsizliğin 8.8 milyon kişi olduğu söyleniyor. Bu kapsama iş bulma ümidi olmayanlar, iş aramayıp çalışmaya hazır olanları ve mevsimlik çalışma, ev kadınları, öğrenciler, belli bir gelir sahipleri, emeklilik ve çalışamaz halde olanlar, iş aramayıp ancak işbaşı yapmaya hazır olduğunu belirten kişiler de giriyor. TÜİK hesaplamalarına göre yukarıdaki gerekçelere sahip kişiler işgücüne dahil edilmiyor. Çünkü TÜİK ‘işsiz’ kavramını şu gerekçelerle açıklıyor: Referans dönemi içinde istihdam halinde olmayan kişilerden iş aramak için son 4 hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve 2 hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olan 15 ve daha yukarı yaştaki kişiler işsiz nüfusa dâhildirler. 2014 yılı öncesinde iş arama kriterinde referans dönemi olarak son 4 hafta yerine son 3 ay kullanılmaktaydı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin