TTB’den korkutan korona raporu! Türkiye’yi eylül sonrası tsunami bekliyor

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Kovid-19 İzleme Grubu, pandeminin altıncı ayına ilişkin raporunda, Türkiye’yi Eylül sonrası tsunaminin beklediği vurgulandı.

TTB, koronavirüsün  6. ayında hazırladığı “Salgın Yönetilemiyor Fırtına Kapıda” raporunu online basın toplantısıyla duyurdu. Toplantıya, TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, TTB Kovid-19 izleme grubu üyeleri, Prof. Dr. Kayahan Pala, Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, Doç. Dr. Osman Elbek katıldı.

Raporu açıklayan Elbek, salgından kaynaklı 41 hekimin, 95 sağlıkçının ve 7 bin 506 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Elbek, “Mevsimsel değişiklikler kapıda ve bu süreç daha ölümcül sonuçlar doğuracağından kaynaklı böyle diyoruz. Artık bu ölümlerin içine bir yenisinin daha eklenmesini istemiyoruz.” dedi.

‘AÇILMA DÖNEMİNİ BİLİMSEL KRİTERLERE GÖRE YAPMADIK’

Sağlık emekçilerinin yaşadığı duruma dikkat çeken Elbek, hekimlerin mesleği bırakmayı düşündüklerini ve psikiyatrik destek aldıklarını belirtti. Eylül sonrası tsunaminin Türkiye’yi beklediğini vurgulayan Elbek, “Yüksek toplumsal bulaş havuzu ile giriyoruz. Çünkü açılma dönemini bilimsel kriterlere uygun yapmadık.” diye konuştu.

ORTA SINIFTA DAHA YOĞUN GÖRÜLÜYOR

HES uygulaması ile İstanbul’daki virüsü takip ettiklerini ifade eden Elbek, virüsün orta, orta altı sosyo ekonomik durumu kötü olan bölgelerde yoğun olduğunu kaydetti. Üst seviyelerde yaşayanlar için Kovid-19’un daha az göründüğünü ifade eden Elbek, “Bir sınıfsal sorundur Kovid-19. Yoksul mahallerde yaşayan insanların sağlık ihtiyaçlarına ulaşmada zorladı.” diye belirtti.

BİLİNENİN AKSİNE GENÇ İNSANLAR ÖLÜYOR

Türkiye’nin verileriyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinin kıyaslandığında Türkiye’de erkeklerin daha fazla öldüğünü ve 65 yaş üstü ölüm oranlarının ise daha düşük olduğunu dile getiren Elbek, genç yaşta insanların daha çok öldüğünü söyledi. Bu iki nedenin araştırılmasının önemine değinen Elbek, İstanbul, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Marmara’da yüksek ölüm hızı gerçekleştiğini belirtti.

Elbek, bölgedeki artışa yönelik “Pandemi öncesi durum, kayyım atamaları, toplum katılımdaki eksiklik, anti demokratik salgın yönetimi, ana dilde sunulmayan sağlık hizmeti, Kürt sorunuyla yoğunlaşan Kent nüfusu” diye konuştu.

‘‘TÜRKİYE’DE ARAŞTIRMALAR ÇOK MERKEZLİ DEĞİL’’

Pandeminin 6’ncı ayında olunduğunu fakat hala hastaların özelliklerinin bilinmediğine dikkati çeken Elbek, “Türkiye’deki araştırmalar çok merkezli değil. Niteliksel hiçbir yayın yok” dedi. Gıda güvensizlikleri ve küresel ısınmanın virüslere yol açtığını sözlerine ekleyen Elbek, “Dünyanın yok olmaması için ekolojik tahribata son vermeliyiz. Doğaya hayvana iyi bakmalıyız” diye konuştu.

Toplantı ardından gazetecilerin hidroksilorikin kullanımını sorusuna cevap veren Prof Dr. Özlem Kurt Azap, “Bilimsel sonuçlara göre bir etkisinin olmadığı hatta yan etkileri olduğu açıklandı. Hidroksilorikini bilimsel veriler ışığında vermiyoruz.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin