TTB Başkanı Prof. Dr. Fincancı: Önlem alınmazsa sert dalga kapıda

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2 Mart’ta başlatılan yeni normalleşme döneminin ilk gününde vaka sayısı yüzde 20 artarak haftalar sonra yeniden 10 binin üzerine çıktı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, koronavirüs salgınında sert bir dalgayla her karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Kovid-19 tablosuna göre, 2 Mart’ta tam 11 bin 837 kişi Kovid-19’a yakalandı. Böylece son 54 günün en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.

Vaka sayısında yeniden ocak ayı başındaki tabloya dönüldüğünü belirten uzmanlar, Sağlık Bakanlığı’nın “İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı” haritasına göre, vakaların ülke nüfusunun yüzde 78’ini oluşturan 59 ilde arttığını ifade ediyor. Uzmanlar ayrıca, günlük vaka sayılarındaki hızlı artışa da dikkat çekiyor.

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, vaka artışı nedeniyle önlem alınması gereken bir süreçte normalleşme adımlarının atılmasının doğru olmadığını vurguladı. Vaka sayılarında son haftalarda ciddi bir yükselme eğiliminin olduğuna işaret eden Fincancı, “Özellikle de test sayısındaki düşüşle beraber vaka sayılarının tam tersi oranda arttığını gördük. Bu koşullar devam ederse ve bir önlem alınmazsa çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız” uyarısında bulundu.

”TAKİBİ YAPILAN TEMASLI SAYISI DÜŞÜK”

“Sağlık Bakanlığı, pandeminin birinci yılında yerellerle ilgili gelişmeleri ve vaka sayılarını dahi yeni paylaştı” diyen TTB Başkanı Fincancı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bütün zorunlu üretimleri durdurarak tam kapanma önerdik ama uygulamadılar. Yeni normalleşme açıklaması da tümüyle ekonomik kaygılara dayanıyor aslında. Ayrıca, test sayısının da hâlâ çok düşük olduğunu söylemek gerekiyor. Görüyoruz ki temaslılar bildirilmiyor ve Sağlık Bakanlığı da olası temaslıları değerlendirerek kaynağa yönelik tarama gerçekleştirme konusunda yetersiz.”

”İKİNCİ DOZ İKİ MİLYON KİŞİYE UYGULANDI”

Mutasyonun hızla yayıldığına da dikkat çeken Fincancı, “Karadeniz’de vaka sayıları çok yüksek ve bu önemli ölçüde mutasyondan kaynaklı. Aşılama hızımız da çok yetersiz ve toplumun şu an sadece yüzde ikisi salgından korunabilir durumda. Aşının ikinci dozu yapılan insan sayısı henüz 2 milyon civarında.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin