Trump: Putin, Rusya ve İran Hayvan Esad’ı destekledikleri için sorumludur

Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde ordunun kimyasal silahla saldırı gerçekleştirdiğine yönelik iddiaların ardından çeşitli ülkelerden Suriye hükümetine tepkiler geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye Devlet Başkanı Esad’a ‘hayvan’ dedi. Twitter’dan bir mesaj paylaşan Trump, “Suriye’de aralarında çocuklar ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi akılsız bir KİMYASAL saldırıda öldü. Katliam bölgesi Suriye Ordusu tarafından kuşatıldı ve dünya oraya erişemiyor. Putin, Rusya ve İran Hayvan Esad’ı destekledikleri için sorumludur” dedi.

Rusya: Bölgeye uzmanları göndermeye hazırız

BBC’nin haberine göre, Rusya ise kimyasal saldırı iddialarını reddetti. Rusya’nın Suriye’deki generallerinden Yuri Yevtuşenko “Bu bilgiyi net bir şekilde reddediyoruz” dedi ve ekledi:

“Duma militanlardan özgürleştirildikten hemen sonra Rus radyasyon, kimyasal ve biyolojik savunma uzmanlarını bölgeye göndermeye hazırız. Orada elde edecekleri bulgular bunun bir kurgu olduğunu gösterecektir.

“Batı her zamanki favori teması olan kimyasal silah iddialarını Duma’daki militanlar lehine kullanmaktadır.”

Papa: İyi savaş kötü savaş yoktur

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da yayınladığı yazılı açıklamada bölgeden gelen kimyasal saldırı haberlerinin “derin rahatsızlık verdiğini”, saldırılardan saklanmaya çalışan ailelerin bodrumlarda öldüğü yönündeki bilgilerin “korkunç” olduğunu söyledi.

Vatikan’daki pazar ayini sırasında konuşan Papa Francesco ise “İyi savaş kötü savaş yoktur” dedi ve ekledi: “Halka ve silahsız insanlara karşı böylesi silahların kullanılması kabul edilemez. Tüm ölüler, tüm yaralılar ve acı çeken tüm aileler için dua ediyoruz.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin