Trump, F-35’lerin Türkiye’ye teslimini durduran kararı imzaladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışını durduran torba kanunu imzaladı. Onaylanan kanun tasarısına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımına yönelik ortak bir rapor hazırlayacak.

Raporda, bu sistemlerin alınmasının ne gibi tehditler oluşturacağı ve ne anlama geldiği ele alınacak. Raporun 1 Kasım 2019’a kadar hazırlanması talep edilirken, ayrıca o tarihe kadar da Türkiye’ye F-35’lerin teslim edilmesinin durdurulması yer alıyor.

Sputnik’in haberine göre ise Trump’ın, Mart 2019’da teslim edilmesi planlanan F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışını durduran torba kanunu imzalamasını yorumlayan Rusya Hava Kuvvetleri Özel Komutanlığı Uçaksavar Füze Birlikleri Eski Başkanı Sergey Hatılev, “Bu uçakları üreten ve süreci yöneten taraflar, Trump’ı rahat bırakmayacak. Paralarını alacaklar. Bu baskıdan da öte bir şey olacak. Sanayi kuruluşları, eylemleriyle isteklerinin yerine getirilmesini sağlayacak. Trump ve diğer yetkililer, taviz verecek” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin