Hüda Kaya: Türkiye, AKP eliyle kadına yönelik tacizde ilk sıraya girdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, gözaltına alındığı sırada polisin cinsel saldırısına maruz bırakılan Merve Demirel’e sahip çıktı. Demirel’i Meclis’te ağırlayan Kaya, 28 Şubat darbesinin 22’nci yılı vesilesiyle birlikte basın toplantısı düzenledi.

28 Şubat’ta kadınların tercihleri sebebiyle baskıya uğradığını belirten Kaya, o zamandan bugüne gücün el değiştirdiğini, ancak adaletin sağlanmadığına vurgu yaptı.

Kaya, şöyle devam etti: “Dün kadınlar üzerinden zulmünü, çirkinliğini gösteren, güce tapan, darbeci, eril odaklar bugün de varlığını AKP iktidarıyla sürdürmektedir. Kendisine ‘Müslümanım’ diyen, dillerinden başörtüsünü düşürmeyenler, hatta başörtüsü istismarı ile iktidar olmuş bir partinin, muhafazakar AKP iktidarı eliyle Türkiye, kadına yönelik devlet ve erkek şiddetinde, tecavüz ve tacizde ilk sıralara girmiş durumda.”

“Hakkını arayan kadınlara aleni taciz dönemi”

“Polisler gözaltında başörtülü kadınların zorla başını açıyor, günlerce nezarette bu şekilde bekletiliyorlar” dediklerinde AKP sıralarından ‘yalan, iftira’ diye saldırıldığını anlatan Kaya, “28 Şubat sürecinde başörtülülere yapılan aleni taciz, şiddet ve tüm kutsalların istismarını yapan AKP iktidarı, bu dönemde süreci, hakkını aramaya çalışan kadınlara aleni katliamlar ve tacizlere döndürmüş durumda.”

Merve Demirel’in cinsel saldırıya maruz bırakılmasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun saldırıyı meşrulaştıran açıklamalarına da tepki gösteren Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kabataş’ta taciz edilen başörtülü bacınız nerede?”

“Bugün son dakikalarda İçişleri Bakanı ‘işte meydan’ diyor, yine pervasızca meydan okuyor hakkını arayan insanlara karşı. Merve Demirel burada. Meclis’in absürtçe koyduğu yasaktan dolayı şu anda kürsüde değil. Ama Meclis’in çatısı altında ve yanımızda. AKP iktidarı döneminde başörtülü kadınların nelere maruz kaldığını kamuoyuna deşifre etmek için burada.

Kadın dayanışması ile sahip çıkıyoruz, yanındayız. Biz de kadınlara düşmanlık edenlere, erkekçi, tacizci zihniyetleriyle bizlere hodri meydan diyenlere buradan hodri meydan diyoruz. Kabataş’ta ‘başörtülü bacımı taciz ettiler’ yalanına sarılanlar ve bu yalana inanlar iddia ettiğiniz o kadın hani nerede? Ama Merve Demirel işte burada. Şimdi de ‘benim başörtülü bacıma saldırdınız’ diyebiliyor musunuz? Hayır. Yine tacize, istismara sahip çıkan sizlersiniz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin