Trump, ABD’yi uluslararası silah anlaşmasından çekiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Obama’nın mirası bir anlaşmadan daha çekiliyor. Trump, silah lobisini memnun edecek bir karar alarak ABD’nin Uluslararası Silah Ticareti Anlaşması’ndan imzasını çekeceğini duyurdu.

DW Türkçe’nin haberine göre Trump, halefi Barack Obama döneminde imzalan anlaşmaya ilişkin kararını ABD’deki en büyük silah lobisi olan Ulusal Silah Birliği’nin (NRA) yıllık toplantısında duyurdu. Trump, toplantıda yaptığı konuşmada, “İmzamızı geri çekiyoruz” diyerek kararın yakında Birleşmiş Milletler’e (BM) ulaşacağını söyledi.

70 milyon dolarlık endüstrinin ürettiği konvansiyonel silahların satışını düzenlemek amacıyla hazırlanan anlaşmaya karşı çıkan grupların başında NRA geliyor. 2016’daki Başkanlık seçimlerinde Trump’ı destekleyenler arasında yer alan NRA, Başkan’ın kampanyasına milyonlarca dolarlık destek sağlamıştı. Ancak NRA içerisinde Trump’a olan desteğin azaldığı belirtiliyor.

İnsan hakları örgütleri tepkili

Trump’ın açıklaması, insan hakları alanında mücadele eden uluslararası kuruluşların tepkisine sebep oldu. Oxfam’ın ABD Bürosu’nun Başkanı Abby Maxman, “ABD artık İran, Kuzey Kore ve Suriye gibi tek amacı masum insanların ölümcül silahlardan korunması olan anlaşmaya imza atmayan ülkelerin yanında yer alıyor” diye konuştu.

Af Örgütü’nden Adotei Akwei ise “Bu açıklama ile Trump yönetimi, insan hakları kriteri düşük silah satışı için vanaları açacak” dedi.

193 üyeli BM Güvenlik Konseyi, 2013’de Uluslararası Silah Ticareti Anlaşması’na onay vermişti. Dünyanın en büyük silah ihracatçısı olan ABD de anlaşmaya Obama döneminde imza atmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin