Üçüncü oldu… ABD Konsolosluğu’nda çalışan bir kişiye daha dava

Türkiye’deki ABD konsolosluğunda görev yapan üçüncü bir kişiye daha dava açıldığı bildirildi. Reuters’ın haberine göre, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda güvenlik görevlisi olarak çalışan Nazmi Mete Cantürk, eşi ve kızı hakkında ‘silahlı terör örgütüne üyelik’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı. 8 Mart’ta tamamlandığı öğrenilen iddianame kamuoyuna açıklanmadı.

Daha önce ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz ile Adana Konsolosluğu’nda politik işler danışmanı olarak görev yapan Hamza Uluçay’a da dava açılmıştı.

İddianamede, Cantürk’ün, Gülen Cemaati’ne yakın olduğu gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılmış çok sayıda kişiyle iletişim halinde olduğu belirtildi. ‘Elde edilen kanıtların, şüphelinin talimatlar doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğuna işaret ettiği’ dile getirildi. Ayrıca Cantürk, eşi ve kızının suçlamaları reddettiği de yer aldı.
Cantürk’ün ev hapsinde tutulduğu, ilk duruşmasının 25 Haziran’da yapılacağı belirtildi.

ABD’den ‘adil çözüm’ çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Türk yetkililere konuyu ‘adil bir şekilde’ çözmeleri çağrısı yapıldı. Bakanlık sözcüsü, şu ana kadar Cantürk’e yöneltilen suçlamalara dair inandırıcı bir kanıt görmediklerini vurguladı.

Açıklamada Cantürk’ün 30 yıllık kariyeri kapsamında Türk hükümeti ve güvenlik yetkilileri ile ‘çok sayıda teması’ olduğu ve ‘bu temasları kurarken ve sürdürürken sadece işini yaptığı’ vurgulandı. “Türk hükümetinden bu vakayı zamanında, şeffaf ve adil bir şekilde çözme çağrımızı yineliyoruz.” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin