Trump, 17 ülkede inançları yüzünden zulme uğrayan 27 kişiyi ağırladı

ABD Başkanı Donald Trump, dini inançları sebebiyle 17 farklı ülkede zulme uğramış 27 kişiyi Beyaz Saray’da ağırladı. Washington’da düzenlenecek Dini Özgürlükleri İlerletme Konferansı öncesinde Oval Ofis’te gerçekleşen kabule katılanlar arasında Amerikalı rahip Andrew Brunson da vardı. Brunson, Türkiye’de terörle bağlantılı suçlar iddiasıyla iki yıla yakın süre hapiste kaldıktan sonra Ekim 2018’de serbest bırakılmıştı.

VOA Türkçe’nin haberine göre, Müslüman, Hristiyan, Budist ve birçok farklı dine mensup 27 kişiden bazısı sadece inançları yüzünden 17 farklı ülkede nasıl zulme uğradıklarını Başkan Trump’a anlattı.

Trump toplantı sonunda yaptığı açıklamada dünyanın zor bir yer olduğunu ama Amerika olarak çok iyi adımlar attıklarını söyledi. Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasını bu adımlara örnek gösteren Trump, ardından Brunson’a serbest bırakıldığından beri nasıl olduğunu sordu.

‘Bu durum İranlı gençlere ilham veriyor’

Andrew Brunson da İranlı bir kadının kendisine “Dünyanın en güçlü insanı hiç tanımadığı biri için, benim için çabalıyor.” dediğini aktardı. Bu durumun dünyadaki birçok insana ve İranlı gençlere ilham verdiğini söyledi. Rahip Brunson, Trump’a bunun için teşekkür etti.

Rahip Brunson Türkiye’de serbest bırakıldıktan sonra Amerika’ya döner dönmez Trump tarafından ailesiyle birlikte ağırlanmıştı. Brunson, Beyaz Saray’da diz çökerek dua etmişti.

Rahip Brunson, ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı bir telefon görüşmesinden kısa süre sonra serbest bırakılmış, Trump Erdoğan’a bunun için teşekkür etmişti.

Trump’tan Nadia Murad’a: Sana neden ödül verdiler?

Dini Özgürlükleri İlerletme Konferansı’nın konuşmacılarından biri olan Nadia Murad da Oval Ofis’teki konuklar arasındaydı. IŞİD’in elinden kurtulması sonrası Iraklı Ezidi kadınların uğradığı zulmü dünyaya duyurarak Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Nadia Murad hakkında Trump’ın bir fikri olmaması dikkat çekti.

Sputnik’in haberine göre Murad, annesi ve erkek kardeşlerinin IŞİD tarafından öldürüldüğünü, 3 bin Ezidinin hâlâ kayıp olduğunu anlattıktan sonra Trump, “Ve sen Nobel Ödülü kazandın? Bu inanılmaz. Bunun sana hangi sebeple verdiler?” diye sordu.

Bu sözler üzerine duraksadığı görülen Murad, başından geçenleri tekrar etmek durumunda kaldı. Murad, “Tüm bunları yaşadıktan sora vazgeçmedim. IŞİD’in binlerce Ezidi kadına tecavüz ettiğini herkesin bilmesini istedim.” dedi.

Irak’taki Ezidiler için ABD’nin yardımını isteyen Murad, “Lütfen bir şeyler yapın. Konu, sadece bir aile değil.” ifadelerini kullandı. Murad’ın, Ezidilerin ülkelerine dönmesi konusunda Irak ve Kürt hükümetlerine baskı yapılmasını istemesi üzerine de Trump, “Ama IŞİD gitti ve orası artık Kürt ve kim?” dedi ve “Bölgeyi çok iyi bilirim” diye ekledi.

Beyaz Saray’ın Oval Ofis’teki kabulde, Amerika yönetiminin dini özgürlüklere olan bağlılığını sürdürdüğü vurgulandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin