ABD’li yetkili Reuters’a konuştu: Erdoğan, kendi hava kuvvetlerine güvenmediği için S-400 aldı

Türkiye’nin ortak üreticileri arasında yer aldığı F-35 programından çıkarılmasıyla birlikte dünya medyasında ilginç iddialar yer almaya başladı.

İngiliz Reuters haber ajansına konuşan bazı ABD’li yetkililer, Washington Yönetimi’nin Türkiye’yi Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmeye ikna edememesinin temelinde 15 Temmuz darbe teşebbüsü olabileceğini ileri sürdü.

Sözcü gazetesinin aktardığına göre, ‘gizlilik’ kaydıyla Reuters’a konuşan ABD’li yetkililer, “Kendinize sormanız gerekir: Erdoğan gerçekten neden bir Rus sistemini istiyor? Çünkü kendi hava kuvvetlerine güvenmiyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye ilişkin NATO tartışmalarından haberdar olduğu belirtilen diğer iki ABD’li yetkili ve bir Savunma Bakanlığı kaynağı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400’leri satın almadaki motivasyonuna ilişkin aynı teoriyi dillendirdi.

Yetkililerden biri, “Onun (Erdoğan) sadece kendini korumak için Rus sistemini istediğine yönelik bazı konuşmalar vardı. NATO’yla entegre bir sistemi istemiyor” iddiasında bulundu.

Türkiye doğrudan yalanladı

ABD kanadından gelen spekülasyonlara üst düzey bir Türk yetkili cevap verdi. Haberde adı anılmayan yetkili, orduyla ilgili böyle bir kaygı taşınmadığını vurguladı. Türk yetkili, “Türkiye başka bir darbe teşebbüsü endişesi taşımıyor ve kendi ordusuyla pilotlarına güveniyor.” dedi.

S-400 anlaşmasına ilişkin bilgi sahibi bir başka Türk yetkili ise, Ankara’nın her zaman ABD yapımı Patriot hava savunma sistemi satın almak istediğini fakat Rusya’ya başvurmak zorunda bırakıldığını vurguladı.

Reuters’ın haberine göre uzmanlar, geçen cuma Ankara’ya getirilmeye başlanan S-400’lerin Türkiye’ye yönelik kendi uçakları tarafından yapılabilecek saldırıları savuşturmada, ABD yapımı Patriot hava savunma sistemine göre daha iyi olduğunu iddia etti.

Patriot füzelerinin NATO uçaklarına karşı ‘dost ateşini’ önlemek üzere koruyucu tedbirlerinin bulunduğu da Reuters’ın haberinde yer alan bilgiler arasında.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin