TRT Kurdî’de yayınlanan dizide HDP hedefte

TRT Kurdî’de yayınlanan Pivaz adlı dizide HDP binası önünde oturma eylemi yapan aileler konu edildi. Dizide ‘Demokrat Parti’ ismi verilen partinin başkanı için “sinbelboq” başkan ifadesi kullanılırken aileler ve gazetecilerin tehdit edildiğine dair sahneler yer aldı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Kürt ve HDP düşmanlığını, dizilerdeki karakterlere, diyaloglara kadar indirgemeleri, aslında zavallılıklarının bir işareti” dedi.

TRT Kurdî’de yayınlanan Pivaz adlı dizide, HDP’nin Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin konu edildiği bir bölüm çekildi. Skeçler halinde yayınlanan dizide, oturma eylemi yapan anneler, parti yetkililerini canlandıran oyuncular tarafından, “Eğer buradan gitmezseniz, ne şehirde ne de dağda, siz ve çocuklarınıza huzur vermeyiz. Şimdi sizin evinize bomba koyarsam ve patlatırsam ne yaparsınız? Hadi dağılın yallah” diyerek tehdit ediliyor.

Dizide ‘Demokrat Parti’ ismi verilen partinin başkanı için “sinbelboq” başkan ifadesi kullanılırken aileler ve gazetecilerin tehdit edildiğine dair sahneler yer aldı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Kürt ve HDP düşmanlığını, dizilerdeki karakterlere, diyaloglara kadar indirgemeleri, aslında zavallılıklarının bir işareti” dedi.

Gazete Duvar’ın haberine göre, bir başka sahnede, bir vatandaşın yanına giden parti yetkilileri, “Yoldaş yarın partimizin mitingi var, sizi de bekliyor olacağız” diyerek onu mitinge davet ediyor. “Partimiz? Hangi parti?” diye soran vatandaşa yetkililer, “Kaç tane parti var? Nasıl hangi parti? Elbette, demokratik parti!” şeklinde yanıt veriyor. “Gelmiyorum ben, bu defa oyumu sizin partiye vermeyeceğim” diyerek sözü edilen partiyi desteklemediğini ifade eden vatandaşı, yetkililer, “Vayy, demek oyunu bizim partiye vermeyeceksin, yürek mi yedin sen? Hiç düşündün mü, oyunu vermeyeceğin zaman ne olur, başına ne gelir?” Vallahi yazık olur sana! Bence yine düşün” şeklinde tehdit ediyor.

Miting öncesi bir parti yetkilisinin “Konuşmanızı hazırladınız mı başkanım?” sorusuna başkan, “Gerek var mı başkanım? Halkımız bize güveniyor, her türlü bize oylarını veriyorlar eminim yine ne söylesek inanacaklar” şeklinde yanıt veriyor.

SİBELBOQ BAŞKAN!

Bina önünde bulunan basın mensupları, “Hadi gidin, yoksa size ve çoluk çocuğunuza yazık olacak” diyerek tehdit ediliyor. “Tehdit mi ediyorsunuz?” diye soran basın mensubuna “Biz tehdit etmiyoruz, biz vururuz. Hadi gidin şimdi, yoksa sizi teker teker vururuz. Hadi gidin şimdi” şeklinde cevap veriliyor.

Bir başka sahnede, babaların parti binasının önünden gittiğini belirten ve “Yaptığım diplomatik görüşmeler sonucu anneleri de göndereceğim” diyen parti yetkilisine, bir diğer yetkili, “O zaman görelim seni ‘sinbelboq başkan’! Hem bakarsın belli mi olur, genel merkez, belediyenin değerli arsalarından birkaç tane de sana verir” diyerek yolsuzluk imasında bulunuyor.

“Başkan, mitingten sonra benim makam arabası işini de halletsek mi?” diyen aynı yetkiliye başkanın yanıtı, “Tamam sinbelboq başkan tamam, ben onu hallettim” oluyor.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, konuya dair yaptığı değerlendirmede, TRT Kurdi ve diğer yandaş kanallarda yayın politikasının, Kürtlere ve HDP’ye düşmanlık üzerinden şekillendiğini belirterek şunları söyledi:

“Kürt ve HDP düşmanlığını, dizilerdeki karakterlere, diyaloglara kadar indirgemeleri, aslında zavallılıklarının bir işareti, bu pespaye yöntemlerle kendi propagandalarını yapma peşindeler. Halk tarafından gerçekler bilindiği ve bu gerçeklerden dolayı büyük bedeller ödediği için bunların hiçbir karşılığı yok.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin