Trump, Twitter’da büyük harflerle yazdı: ‘İran asla nükleer silaha sahip olamayacak’

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran asla nükleer silaha sahip olamayacak” dedi. Trump’un bunu yazarken büyük harfleri kullanması dikkat çekti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise İran’ın gerilimi artıracak adımlardan kaçınması gerektiğini söyledi. “İttifak olarak İran’ın asla nükleer silaha sahip olmaması gerektiği konusunda görüş birliğine vardık” diyen Stoltenberg, NATO’nun Irak’taki eğitim görevlerini askıya aldığını da açıkladı.

Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Cuma günü Irak’ta ABD tarafından öldürülmesinin ardından İran yönetimi, ülkenin artık nükleer anlaşma kapsamında belirlenen sınırlamalara uymayacağını açıklamıştı.

ABD, 2015’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Avrupa Birliği ile İran arasında imzalanan anlaşmadan 2018’de çekilmiş ve taraflar arasındaki uzlaşının geleceği de tehlikeye girmişti.

Trump’tan Irak’a ‘ağır yaptırım’ uyarısı

BBC’nin aktardığına göre, diğer yandan Donald Trump Irak’ın Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesini istemesi durumunda bu ülkeye yönelik ağır yaptırımların devreye gireceğini söyledi.

Başkanlık uçağında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, “[Irak’ta] inanılmaz derecede pahalı bir hava üssümüz var. İnşa etmesi milyarlarca dolara mal oldu. Parasını ödemedikleri sürece bu üssü terk etmeyiz” dedi.

Irak Parlamentosu dün tüm yabancı askerlerin ülke topraklarını terk etmesi çağrısı yapmıştı.

Irak’ta 5 binin üzerinde ABD askeri görev yapıyor. Gazetecilerin bu askerlerin durumunu sorması üzerine Trump, “Eğer hasmane biçimde ülkeyi terk etmemiz istenirse, daha önce hiç görmedikleri boyutlarda yaptırımları devreye sokarız. İran yaptırımları, uygulayacağımız yaptırımların yanında hafif kalır” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin