‘Toplumsal barış’ isteyen ihraç hakim, sabah baskınıyla gözaltına alındı

İhraç hakim Büşra Taşkıran, sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alındı. Büşra Taşkıran, on binlerce KHK’lının sesini duyurmak için Youtube’da kurulan KHK TV’nin gönüllü muhabirliğini yapıyordu. Taşkıran gözaltına alınmasını, twitter hesabından yaptığı, “Gözaltına alınıyorum.” paylaşımıyla duyurdu. Taşkıran, bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu toplumda çok güzel kazanımlar elde edeceğiz, toplumsal barışı sağlayacağız, kimse kimseyi ötekileştirmeyecek. 10 yıl sonra, 20 yıl sonra benim iadei itibarım yapılacak. Ama ben bu süreçte toplumsal barış için uğraşacağım.”demişti.

Büşra Taşkıran, KHK TV’ye verdiği bir röportajında, 8 ay 8 gün cezaevinde kaldığını anlatmış ve özetle şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu süreçte cezaevine girdim. 8 ay 8 gün kaldım. Büyük emekler vererek kazandığım mesleğimi kaybettim. Aslında kaybetmedim bu dönemde çok değerli insanlar kazandım. Küçük kayıplarla büyük kazanımlar elde ettim. Bir bebekle kaldım cezaevinde. Yaşlı bir teyzeyle kaldım. Gencecik üniversite öğrencileriyle kaldım. Ve en önemlisi masum insanlarla kaldım.”

KOĞUŞ KOĞUŞ DOLAŞTIRDILAR!

“Üç koğuş dolaştım çünkü idarenin yaptığı hukuki olmayan bütün eylemlerini infaz hakimliğine taşıyordum. Bu bazı insanlar için hoş olmadı. O yüzden beni koğuş koğuş dolaştırdılar. 8 ay boyunca cezaevlerindeki bütün ihlalleri, eksiklikleri yazdım.”

EĞİTİM HAKKI BİLE KULLANDIRILMADI!

“OHAL dönemi çok büyük ihlalleri içinde barındırdı. Eğitim hakkı ihlalleri. Anayasa’da geçen en temel haklarını insanlar bu dönemde elde edemediler. Bu yasalarla engellendi. AİHS ve Anayasa’yı devirip, kanunlarla insanların haklarını ellerinden aldık!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin