Times’ta başyazı: Erdoğan Suriye’ye asker göndermeden önce tekrar düşünsün, ABD ile Türkiye karşı karşıya gelecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin Afrin bölgesine her an operasyon düzenlenebileceğine dair yaptığıaçıklamalar İngiliz The Times gazetesinin başyazısının konusu oldu. Türkiye’nin Ortadoğu’daki amaçlarını gerçekleştirmek istiyorsa NATO’nun bir üyesi olarak güven tazelemesinin daha çok başarı getireceğini belirten gazete, farklılıkların NATO içinde çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Başyazıda Erdoğan’ın sözünü ettiği operasyonu gerçekleştirmesi takdirinde iki müttefik Türkiye ve ABD’nin karşı karşıya geleceği tespiti de yapıldı.“Erdoğan, Suriye’ye asker göndermeden önce bir daha düşünmeli” ifadesi kullanılan yazıda, YPG’nin ‘Batılı güçler tarafından terör örgütü olarak görülen PKK’nın bir uzantısı’ olduğu da belirtildi.

‘Federal bir Suriye için ilk adım’

Yazıda şunlara dikkat çekildi:

“Ancak ABD, sınırda devriye güçler kurmayı amaçlayarak mantıklı bir hedef güdüyor. IŞİD’in Suriye’nin kırılgan kuzey bölgesinde tekrar ortaya çıkması, savaşa kalıcı bir son verme umutlarını sona erdirir.

“Eski Kürt militanları Suriye sınırının koruyucuları olmaları için eğitmek, bölücülüğe ya da Türkiye karşıtı şiddete bir davetiye değil; ancak onların federal bir Suriye’ye entegre olmaları için ilk adım.

“Kürt sorunu, bağımsız bir Kürt devleti kurmak adına Orta Doğu’yu daha çok dağıtırak çözülemez. Batılı güçlerin amacı bir bütün ve gerçekten demokratik bir Suriye’de Kürtlerin daha çok yönetim sahibi olması için alan tanımak olmalıdır. Güvenli sınırlar bunun için hayati bir gereklilik, Türkiye’nin bu sınırlara saygı duyması da.”

30 bin kişilik sınır gücü

Yazıda Türkiye’nin Erdoğan’ın belirttiği gibi Afrin’e operasyon düzenlemek istemesinin ‘amacının ne olduğu konusunda kuşku uyandırdığı ve Türkiye’nin NATO’ya bağlılığına şüphe düşürdüğü’ söyleniyor.

ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye’deki müttefikleriyle 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kuracağını açıklamıştı. Reuters, bir kısmı Türkiye sınırında görev yapacak bu gücün yarısının Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) oluşacağını duyurmuştu. Erdoğan ise buna tepki göstererek “Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır” dedi.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin