Times, Soylu’nun sözleri ile duyurdu: Türkiye turistlere “Erdoğan’ı eleştirirseniz tutuklanırsınız” diyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun terör örgütleriyle ilgili yaptığı sert açıklamalar dünya medyasında konu oldu. İngiliz Times gazetesi, Soylu’nun “Avrupa’da PKK’nın toplantılarına katılıp Türkiye’ye tatil yapmaya gelenlerin gözaltına alınacağına” yönelik sözleriyle ilgili bir haber yaptı.

BBC Türkçe, Times’ın haberine geniş yer verdi. Buna göre, haber, “Hükümet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rejimine muhalefet ettiklerinden şüphelenilen kişilerin Türk topraklarına ayak basar basmaz gözaltına alınacaklarını söyledi.” ifadeleriyle başlıyor.

Soylu: Gözaltına alıp yallah, öyle kolay değil

Ardından Soylu’nun Ankara Polatlı’da sarf ettiği şu sözler hatırlatılıyor: “Avrupa’da, Almanya’da öyle terör örgütünün toplantılarına katılıp da ondan sonra gelip Antalya’da, Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık şimdi.

Hadi gelsinler bakalım havalimanlarından içeriye girsinler. Gözaltına alıp yallah, öyle kolay değil. Dışarıda hainlik yapıp, içeride, Türkiye’de keyfini, sefasını sürmek bundan sonra kolay değil…”

Oliver Moody imzalı haberde, “Tehdit, özellikle Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya üzerinden Erdoğan’ı eleştirmemeleri konusunda uyardığı, Türkiye’ye seyahat etmek isteyen Alman ziyaretçilere yönelik gözüküyor.” deniliyor.

Son 12 ayda yarım düzine Alman gazeteci gözaltına alındı

Türkiye’de çalışan 3 Alman gazetecinin basın kartlarının uzatılmamasının da Berlin ile Ankara hattında sorun oluşturduğu belirtilen haberde, “En büyük anlaşmazlık nedenlerinden biri, Erdoğan’ın rejiminin Türk kökenli yaklaşık 3 milyon Alman vatandaşı üzerinde etki kurmaya çalışıyor olması.” ifadelerine yer veriliyor.

Haber şöyle devam ediyor: “Pek çoğu otoriter cumhurbaşkanının fanatik destekçisi, ancak önemli bir sayısının da Türkiye hükümetine karşı kanlı bir savaş yürüten PKK ile ve 2016’daki darbe teşebbüsünün arkasında olduğu söylenen İslami cemaat Gülen hareketi ile bağları var.”

Ayrıca, son 12 ayda en az yarım düzine Alman vatandaşının ülke çapında gözaltına alındığı ve bu kişilere farklı siyasi suçlar yöneltildiği de kaydediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin