Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi bakanlığına mal sattığı iddiası

Dezenfektan şirketleri sahibi olan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait iki şirketin Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan sattığı iddia edildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını birlikte günlük hayatta daha fazla kullanılmaya başlanan dezenfektan, maske, kolonya üreticisinin yüzü güldürürken bazı şirketlerin bunu fırsata çevirdiği ortaya çıktı.

Oda TV’nin haberine göre, Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan satan Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik şirketlerinin sahibinin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan olduğu iddia edildi. Nanoksia Biyoteknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Pekcan. Karon Mühendislik firması da Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait.

Karon Mühendislik şirketinin sermayesi 1 milyon 350 bin TL olarak gözüküyor. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre bu firma sermayesinin 540 bin TL’si Bakan Ruhsar Pekcan’a ait.

TİCARET BAKANI KENDİ ŞİRKETİNDEN TİCARET BAKANLIĞI’NA SATIŞ YAPMIŞ

Bu şirketlerin ortak özelliği ise koronavirüs salgını başladığı günden itibaren 9 milyon TL’lik binlerce litre dezenfektanı Ticaret Bakanlığı’na satmış olması.

İki şirket, 27 Şubat 2020’den 23 Aralık 2020 tarihine kadar binlerce litre dezenfektanı Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı kuruluşlara verdi. Bakan Pekcan ve eşine ait şirketler bu alışverişe yaklaşık 1.5 milyon TL’lik fatura kesti. İddiaya göre bu rakam aslında 9 milyon TL.

Nanoksia Biyoteknoloji’nin dezenfektan verdiği yerlerden biri de, Ticaret Bakanlığı’na bağlı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM). 18 Kasım 2020 tarihli faturaya göre Bakan Pekcan’ın eşine ait olan firma TİM’e 23 bin TL’lik dezenfektan verdi.

Faturada, TİM’in, 500 adet 100 ml, 100 adet 1 Litre, 60 adet 5 Litre’lik dezenfektan aldığı görülüyor. Bu belgelerle birlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kendi bakanlığına mal satan bakan olarak tarihe geçmiş oldu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin