Şili’nin raporu: Sinovac’ın aşısı yüzde 67 etkili

Şili Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı raporda, Çin firması Sinovac’ın Covid-19 aşısı CoronaVac’ın, semptomatik enfeksiyonu önlemede yüzde 67 etkili olduğu açıklandı.

Raporda, aşının hastaneye yatışların önlenmesinde yüzde 85, ölümlerin önlenmesinde ise yüzde 80 etkili olduğu kaydedildi.

Reuters’ın haberine göre ülkedeki çalışma, CoronaVac’ın 1.5 milyon kişi üzerindeki etkinliğini inceledi, hem aşılanmış hem de aşılanmamış kişilere baktı.

Bir aşı, birden fazla sonuç

Diken’in aktardığı habere göre, daha önce, Şili Üniversitesi’nin gerçek zamanlı araştırmasına göre Sinovac’ın aşısında, ilk dozda etkinlik yüzde 3, ikinci doz uygulandıktan iki hafta sonra etkinlik ise yüzde 56 düzeyinde. Bu BioNTech, Moderna gibi mRNA aşılarındaki yüzde 90 düzeylerine kıyasla hayli düşük.

Ocak ayının başlarında Brezilyalı araştırmacılar, CoronaVac’ın geç aşama denemelerinde ‘hafif şiddetli’ Covid-19 vakalarına karşı yüzde 78 ‘klinik etkinliğe’ sahip olduğunu söylemişti. Buna daha sonra ‘çok hafif vakalar’ın da dahil edilmesiyle etkinlik düzeyi yüzde 50.4 olarak açıklanmıştı.

Endonezya, aşının yüzde 65 etkili olduğunu gösteren ara verilere dayanarak acil kullanım onayı vermişti.

Türkiye’de ise Hacettepe Üniversitesi üçüncü faz sonuçlarına göre aşının etkinliği yüzde 83.5, hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100.

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 aşılarında etkinlik oranı için alt sınır olarak yüzde 50’yi belirlemiş bulunuyor.

Çin Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) Müdürü Gao Fu’nun, her ne kadar sonradan çark etse de, “Aşılarımızın koruyuculuk oranı yüksek değil” dediği kayda geçmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin