THY çalışanların maaşlarında yüzde 50 kesinti yapacak!

İkinci çeyrekte 2.23 milyar lira rekor zarar açıklayan Türk Hava Yolları (THY) 2021 yılının sonuna kadar personelin maaşından yüzde 30 ila 50 kesintiye gidecek.

THY ve Hava-İş Sendikası arasında imzalanan protokol kapsamında 2021 sonuna kadar çalışan ücretlerinde yüzde 30-50 arası indirim yapılacak. Çalışanların daha önce toplu iş sözleşmesi ile kazandığı diğer haklar ise korundu. Ayrıca THY’de kısa çalışma ödeneği uygulamasına son verilirken, işten çıkarma da yapılmayacak.

Koronavirüs salgını sürecinde durma noktasına gelen havayolu taşımacılığı THY’nin bilançosuna ağır darbe vurması sonucu, şirket ikinci çeyrekte 2.23 milyar lira zarar açıkladı. Giderlerini kısmak için Hava-İş Sendikası ile ücret indirimleri konusunda görüşmeler yürüten THY ile Hava İş Sendikası anlaşmaya vardı.

PİLOTLARIN MAAŞI YÜZDE 50 KESİLECEK

Yapılan protokole göre, pilotlarda yüzde 50, kabin çalışanlarında yüzde 35, diğer personelde yüzde 30 ücret kesintisine gidilecek. Ücret indirimi 2021 sonuna kadar geçerli olacak ancak her altı ayda bir, çalışanlar lehine gözden geçirilecek.

THY personelinin, ikramiyeler de dahil olmak üzere toplu iş sözleşmesi ile daha önce kazanmış olduğu diğer haklar ise korunacak. Ancak tarafların toplu iş sözleşmesi ile daha önce 2021 için varmış oldukları enflasyon artı yüzde 1’lik ücret artışı maddesi enflasyon oranında artış şeklinde revize edildi.

THY’nin toplam çalışan sayısı ise THY Teknik ile birlikte ikinci çeyrek sonu itibarıyla 38 bin 969 seviyesinde bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin