THK’ya kayyım atandı!

Orman yangınları sırasında hükümet üyeleriyle girdiği tartışmayla gündeme gelen Türk Hava Kurumu'na kayyım atandı.

Ve beklenen oldu; Türk Hava Kurumu’na (THK) kayyım atandı! Kuruma, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı ile Adnan Zengin ve Abdulah Kaya kayyım olarak atandı. THK, orman yangınları sırasında hükümet üyeleriyle girilen tartışmalarla gündeme gelmişti.

THK, orman yangınları sırasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yle girilen tartışmalarla gündeme gelmişti. Pakdemirli’nin, yangınlara neden yangın söndürme uçaklarıyla müdahale edilmediği eleştirileri üzerine yaptığı açıklamaya kurumdan yalanlama gelmişti. Pakdemirli’nin THK’nın uçaklarının arızalı olduğunu söylemesi üzerine THK yetkilileri ellerinde altı tane CL-215 tipi yangın söndürme uçağı olduğunu fakat bakanlık söz konusu ihaleyi kendilerine vermediği için bu uçakları kullanamadıklarını açıklamıştı. Hükümet üyeleriyle THK yönetimi arasında suçlamalar günlerce sürdü.
THK Genel Başkanı ve THK Vakfı Başkanı Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, kendisine kumpas kurulduğunu belirtip eski yönetimi usulsüzlükle suçlayıp şikayetçi oldu. THK eski Başkanı ise kendisine iftira atıldığını belirtip dava açacağını belirtti. Karşılıklı suçlamaların ardından Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, THK’ya yönetimine kayyım atadı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Hükümet üyeleriyle yaşanan tartışmalardan sonra kurumla ilgili geçmişe yönelik soruşturma da başlatılmıştı. THK’den yapılan açıklamada, geçmişten gelen 1 milyar 4 milyon lira borç olduğu ifade edilerek, “Uluslararası bağımsız denetim kurumunun yaptığı çalışmalar sonucu THK’nın tüm şirketlerinin iflasta olduğu, tüm mallarının hacizli olduğu tespit edilmiş, idari ve adli kovuşturmayı gerektiren onlarca dosya ortaya çıkarılmıştır.” denilmişti. Bunun üzerine Vakıfbank’la borçlar yapılandırılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin